We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek’ şiir ve direniş

6 0 0
24.07.2021

Kuşaktaşım, yaşamı türküleştiren, türkü gibi bir yaşamın özlemiyle tutuşan bir yürekti şair dostum Adnan Yücel. Ölüm, çok erken aldı onu bizden (24 Temmuz 2002).

Yaşamını özgürleşme kavgasına verdi. Her sevgiyi bir türkü, her öfkeyi bir ağıt kılan, bir elinde kitap diğerinde yıldızlarla karanlıklara ateş yakan, türküleri coşkuyla haykıracağımız günlerin özlemini şiirleştiren bir yürekti:

Aşkın ve Başkaldırının Şairi Adnan Yücel (Haz. Mehmet Özer, Yurt Kitap).

“Tarihin en güzel yerinde son sözü hep direnenler söyler.../ Bitmedi daha sürüyor o kavga/ Ve sürecek/ Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” diyerek insana, sevgiye, kavgaya, şiire, sevdaya, türküye doymayan bir ömrün yüreğiydi onun yüreği.

O, kaynağını, özgürlüğü savunan, insandan ve emekten yana olan edebiyat geleneğinden, Anadolu toprağının görkemli kültüründen alan ve dirençli damarına bağlayan şair soluğunu geleceğe aktaran yürekti. Şiirlerini, yüreğinden damla damla kanattığı sevgisiyle, direnişiyle yarattı. Acılara karşı koyuşun, inadına sevmenin şairiydi. Aşkın, özgürlüğün, dostluğun, direnmenin tarihsel coğrafyadaki yolculuğunu şiirleştirdi:

“Ey acılara tat veren........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play