We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

23 Haziran arifesinde İYİ Parti ve demokrasiye sahip çıkabilmek

10 3 0
18.06.2019

“31 Mart seçimleri, demokrasinin ve uzlaşı kültürünün aslında ne kadar gerekli olduğunu ortaya koydu ve sonuçlara göre de bunların sağlandığını ortaya çıkardı. 23 Haziran, bütün bunların güçlü bir şekilde perçinlendiği, hem İstanbul’da hem de Türkiye’de yeni dönemi aralayan bir zafer geçidi olacaktır. ”

Demokratik sistemlerde seçimler, milletin tercihlerinin yansıması ve siyasi partilerin sürekli rekabetle gelişimi ve bu şekilde hem demokrasinin hem de kalkınmanın sürekliliği için büyük önem taşıyor. Eşit ve evrensel demokratik koşulların gerektirdiği şekilde gerçekleşmese de Türkiye, son beş yılda tam yedi seçimde sandık başına gitmek durumunda kaldı.
Milletin tercihleri ancak demokrasinin gereklilikleri herkes için aynı şekilde işlediğinde tam olarak yansıyabilir. Son yıllarda ülkemizdeki seçimlere bakıldığında, eşit ve adil olmayan koşullarda, medya düzeninin yoğun baskısı ve ambargosu altında, devletin kaynaklarının sınırsızca kullanıldığı bir seçim düzeninin yerleştiğini görüyoruz. Bütün bunlara karşı mücadelemiz anayasanın bize tanıdığı sınırlar dahilinde sonuna kadar sürdü, sürüyor ve sürecek. Zira siyasi tercih ayırt etmeksizin milletimizin bize verdiği yetki ve demokrasi mücadelesi de bunu gerektirir. Nitekim İYİ Parti’nin kuruluş süreci incelendiğinde de başlı başına bir demokrasi mücadelesi gözlemleniyor. İktidarın yargıya el atmasıyla yaptırılmayan kongreler, salonlarda konuşmaların engellenmesi için kesilen elektrikler, devletin valilerinin adeta iktidarın il başkanı gibi önümüze çıkardığı engeller ve bireysel olarak yöneltilen iftiralar, suçlamalar... Bütün bunları yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Fakat 31 Mart sonrasında yaşananlar bize, Türkiye’de başka bir sürecin başladığını gösteriyor.

İktidarın öncelikleri
“31 Mart sonrasında ne oldu?” Bu soruya verilebilecek en net ve açık yanıt, milletin iradesinin ayaklar altına alınması ve seçilmiş bir belediye başkanının, kazandığı bir seçime yeniden girmek zorunda kalmasıdır. Milletimiz, ekonomik krizin yoğun bir şekilde........

© Cumhuriyet