We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye’nin Afganistan sorunu!

25 0 0
17.08.2021

Afganistan’da eylül ortasında beklenen gelişmeler bir ay önce başladı. ABD’nin Taliban merkezli politikalarla yürüme kararı almasının ardından 300 bin kişilik Afgan “resmi” ordusu darmadağın oldu, 70 bin kadar olduğu tahmin edilen Taliban güçleri başkent Kâbil’e de girerek şu aşamada yıkılmış ülkenin tek hâkimi haline geldi.

40 milyon nüfuslu Afganistan’ın on yıllardır değişmeyen kadrine bir düğüm daha atıldı.

Dünyanın uyuşturucu hammaddesi gereksiniminin yüzde 80’ini üreten Afganistan’da Taliban’ın tek güç olarak kalmasına da izin verilmeyecek. Ya içinden yeni terör örgütleri çıkacak ya da alternatif örgütler üretilecek.

Kadınları ikinci sınıf yurttaş olarak bile görmeyen Taliban’ın Kâbil’e tam hâkim olmasından sonra bu konuda vahşi haberlerin gelmesi de sürpriz olmayacak. Buna tanık olmak istemeyen Afganlar, havalanan uçağın tekerlerine tutunup ölmekle Taliban bıçağıyla boğazlanmak arasında sıkışmış durumda!

***

ABD, 11 Eylül 2001 İkiz Kuleler saldırısının ardından Afganistan’ı işgal etmişti. ABD’ye göre saldırıların sorumlusu Afganistan’ı yöneten Taliban’dı. Operasyona şu ad kondu:

Enduring Freedom (Kalıcı Özgürlük)!

20 yıl sonra gelinen nokta ortada. Afganistan ve çevresindeki ülkeler........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play