We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ferhan Şensoy: Sahnede yazan büyük usta...

31 0 0
01.09.2021

Ağaçlar gibi ayakta son nefesini veren bir büyük sanatçıyı daha kaybettik. Ferhan Şensoy, tiyatroyla ve onun etrafındaki neredeyse tüm sanat dallarıyla barışık, üretmeyi en büyük devrim sayan, aydın tanımını en çok hak eden sanatçıların başında geliyordu.

Hiçbir devrin adamı olmadı, her devrin en gerçekçi anlatanı oldu.

1987’de başladığı Ferhangi Şeyler, tiyatronun her şeye karşın ayakta kalacağını, en eski ama en canlı sanat dalının gerçeğe ayna tutmaya devam edeceğini gösteriyordu.

Oyunu izlemiş olanlar bilir... O günün, o haftanın önemli olayları mutlaka onun dilindeydi. Masada genellikle o günün Cumhuriyet gazetesi olurdu. Birinci sayfa haberlerini okur, yorumunu yaparak oyununu oynardı. Turgenyev’in “Hayat silgi kullanmadan resim yapma sanatıdır” sözünü sahneye taşır, o günü oynardı. Akıl, bellek, zekâ, oyun gücü, refleks, insana dair her şeyin sahne yarışı yaptığı tek kişilik dev bir topluluk!

Ortaoyuncular’ı yaratarak tiyatroya kurumsal kimlik de kazandıran Şensoy’un yazarlığına girersek çıkamayız!

Mizah çok güçlü bir izah tarzıdır. Bir kişiyi, bir olayı mizah konusu yapmak kadar ağır bir eleştiri yoktur. O, bunu en ustaca yapanlardandı.

Hep kara mizahta kaldı.

Hiç para mizaha bulaşmadı!

***

Ferhan Şensoy’u ilk 1980’li yılların başında tanıdım. İzmir Fuarı’na “Şahları da Vururlar” oyunu ile gelmişti. Ben 20’li yaşların başında, o 30’lu yaşların başında... Fuar döneminde İzmir........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play