We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2-5-15 Temmuz…

31 0 0
06.07.2021

Temmuz ayının ilk yarısında üç önemli yıldönümü var. Birbirinden çok farklı gibi görünen bu olayları iç barış, demokrasi ve hukuk devleti penceresinden ele alınca tablo daha net ve daha korkunç hale geliyor.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Pir Sultan Abdal Etkinlikleri öncesinde başlatılan gerilim, devamında “hareket halindeki cehalete”, sonrasında “canlı yayında cinayete” dönüştü. 33 aydın, sanatçı yaşamını yitirdi.

Böyle bir katliamdan tüm Türkiye’nin etkileneceğini ama en çok hangi kesimlerin büyük yara alacağını, bu alçaklığı organize edenler çok iyi biliyordu.

Madımak yangınından üç gün sonra bu kez Erzincan’ın Kemaliye ilçesi Başbağlar köyünde bir başka alçaklık sahneye kondu. Akşam namazı saatlerinde köye gelen teröristler camiden çıkardıkları 33 yurttaşımızı katletti.

Böyle bir katliamın da tüm ülkeyi etkileyeceği ama en çok hangi kesimi yaralayacağı bu alçaklığı yapanlarca çok iyi biliniyordu.

Her iki olay da bu ülkede yaşayan tüm sağduyulu yurttaşların ortak acısıdır.

***

Yine temmuz ayında, bu kez 15 Temmuz 2016’da Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün ortak değerlerine yönelik büyük bir alçaklık sahneye kondu.........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play