We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Ayşe tatile çıksın’dan davul-zurna ‘müjde’ye!

18 0 0
28.07.2021

Erdoğan’ın KKTC’ye yaptığı son müjde seferi Türkiye’nin devlet ciddiyeti, diplomasi gücü, uluslarası saygınlığı açısından örnek bir durum olarak kayda geçti.

KKTC’nin doğumuna giden yolda 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı kuşkusuz çok önemli bir yer tutuyor.

1959’da Türkler ve Rumlar birlikte Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kurmuştu. Ancak 1960’lı yıllar boyunca Rumlar her türlü yöntemi kullanarak Türkleri yönetimden uzaklaştırdığı gibi can güvenliği de kalmadı. 20 Temmuz 1974’te Ecevit hükümetinin kararıyla başlatılan Barış Harekâtı, 22 Temmuz’da BM’nin karalarına uyularak durduruldu.

İşte bundan sonra askeri gücün yanı sıra diplomatik gücün de girdiği yeni bir süreç başladı. Cenevre’deki uluslarası görüşmelerin birinci halkasında Rumlar geri çekilmeyi masada kabul ettiler. Ancak bunu sahada yapmadıkları gibi Türklere saldırılarını da sürdürdüler. 8 Ağustos’taki ikinci görüşmenin de sonuç vermeyeceği anlaşılıyordu. Rumlar uluslararası desteği arkalarına aldıklarını düşünüp Türkleri masada tümüyle durdurma planı yaptılar. Ecevit bunun farkındaydı. İkinci görüşmeden de sonuç çıkmazsa ikinci bir harekât yapıp adada Türklerin yoğun yaşadığı bölgeyi güvenlik altına almak gerekiyordu. Bunu bilen ABD-İngiltere kesinlikle ikinci harekâta karşı çıkıyor, bu yönde bir karar ve hazırlık olup olmadığını dikkatle izliyordu.........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play