We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CHP’nin kongre sürecine ilişkin bir görüş

133 134 0
08.12.2019

Sayın Mine Kırıkkanat,

Yıllardır Kadıköy’de yaşayan, yurttaşlık görevlerini önemseyen, seçme ve seçilme hakkını kullanan bir bireyim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir üyesi olarak geçmiş yıllarda farklı görevler alarak yaşadığımız kente ve ülkeme faydalı olmaya çalıştım. Belediye Başkanlığı yaptığım beş yıl boyunca insanları süreçlere katmanın gücünü ve önemini her zaman hissettim. Gördük ki beraberliğin gücü katlanarak büyüdü ve yaşamı şekillendirdi.

Teknolojinin hızla geliştiği, üretimin yeniden tanımlandığı çağımız; büyük değişimlerin ve sorunların yaşandığı bir dönem. Ülkemiz de bu sorunları dünyayla birlikte göğüslüyor. Bu sorunların biricik çözüm merkezi, siyaset. 2018 yılı yolsuzluk endeksinde Türkiye’nin en altlardaki 78. sırada olması siyasetin sorunlara çözüm üretememesinin hem nedeni, hem de sonucu.

Ülkemizde siyasetin sorunları çözmekten çok, kendisinin soruna dönüşmüş olması kuşkusuz tek başına iktidarın suçu olamaz. Başkanlık sistemiyle başlayan merkezileşme, neredeyse tüm kurumlara yansıdı. Bu merkezileşme akımından CHP de payını aldı. CHP’de değişim isteyen taban günden güne genişlerken, karar verici merkezi kadro gittikçe daraldı. Bu daralmanın sonucu olarak, kongre sürecine girdiğimiz şu günlerde ne yazık ki, ne dünyada yaşanan gelişmeler ne de partinin bu gelişmelere gösterdiği ya da göstermediği refleksler konuşulabiliyor.

Yerine, “Saray’a kim çıktı” haberi günlerce kamuoyunu meşgul ediyor. Milyonun üzerinde üyesi bulunan Cumhuriyet Halk Partisi iki isim arasına sıkıştırılarak yeni çıkabilecek alternatiflerin de önü kesilmeye çalışılıyor. Bir CHP üyesi olarak, medyanın böyle yapay bir gündeme yoğunlaşarak; zaten........

© Cumhuriyet