We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kutuplaştırma

32 9 75
04.01.2019

Değerli dostlar, yeni yıla girerken dile getirilenler hep olumlu istekler olduğu gibi, yazılanların da bu içerikte olması yerleşmiş bir gelenek; ne var ki bugün, yeni yılın dördüncü günü, “2019” yaşlanmaya başladı bile.
Eh, durum böyle olunca, geleneğin dışına çıkıp, “2019”un ilk yazısına geçen yıl İzmir’den uçakla İstanbul’a gelirken tanık olduğum bir olayı anlatarak başlayayım:
Uçağın üçlü koltuğunda, iki büyüğünün arasında oturan dört-beş yaşlarındaki bir kız çocuğu ile, bu üçlü koltuğun hizasındaki ikili koltukta annesiyle birlikte oturan, hemen hemen aynı yaşlardaki iki kız çocuğu arasında olan bitene şöyle bir dokunarak.
Annesiyle olan küçük kız, durmadan, hiç ara vermeden bağıra bağıra ağlıyordu; ne hostesler ne de çevresinde oturanların çabası bir sonuç vermiş, küçük kız ağlamayı kesmediği gibi, sesini daha da yükseltmişti.
Ne ki, ansızın üçlü koltuktaki kız çocuğu başını uzatıp, vargücüyle “Sus!” diye seslendi; ardından da, “Ağlama!” diye -olabildiğince- kızgın bir sesle uyardı...
Küçük kız anında sustu; ortalık sus-pus... Ara sıra, başlarını uzatıp birbirine öfkeli bakışlar fırlatıyorlar.
Sonunda İstanbul’a geldik, uçaktan inip bagaj bölümünde yüklerimizin gelmesini bekliyoruz; birden çocuk çığlıkları gülüşmeler, koşuşmalarla birlikte de çevremizde gittikçe artan bir hareketlilik başladı; çünkü iki küçük kız, bagajları yolculara ulaştıran döner........

© Cumhuriyet