We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dinsel terör

26 4 29
22.03.2019

Kitaplı dinler olan, “Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık” üzerinden düzenlenen dinsel siyaset, yine dünya gündemine oturtuldu; aslında pek indiği yok; ne ki bu günlerde, büsbütün kurulup oturdu.
Şubat ayında, Paris’te yirmi bini aşan eylemcinin yaptığı bir yürüyüşün başında, tüm bakanlarıyla birlikte Başbakan Edouarda Philippe yürüyordu...
Ve bu yürüyüşün nedeni de son günlerde Fransa’da artan “Antisemitizm”e yani “Yahudi düşmanlığı”na, “Dur!” demek içindi; dolaysiyle Fransızlar, “Hayır!”, “Yeter!” pankartları taşıdılar.
İnsan ister istemez, Paris’te, “İslamofobi” ye karşı da, hükümetin başını çektiği böyle bir yürüyüş düzenlemesi gerekmez mi, diye sormaktan kendini alamıyor.
Ne ki yanıt, pek uzaklardan, elli bin Müslümanın yaşadığı Yeni Zelanda’dan geldi, üstelik “acı” bir yanıt... 15 Mart günü, bu ülkenin Christchurch kentindeki El Nur ve Linwood camilerinde, cuma namazı kılan Müslümanlara yapılan saldırıyla, “elli” kişi yaşamını yitirdi, bir o kadarı da yaralandı.
Böyle bir terörü, gözünü kırpmadan yapanın, “insan” olmadığından, olamayacağından söz ederken, “Canlılar Âlemi”ndeki düzenlemede, en üst sınıfı oluşturan insandan sonra gelen, öteki........

© Cumhuriyet