We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Yeşil Ordu’dan ‘Yeşil Örgüt’e

27 5 0
14.06.2019

Geçen haftaki “Sözcü”de, “TSK’ye ilk operasyonu ‘Yeşil Örgüt’ yapmıştı!..” başlığıyla yayımlanan yazı, “TSK ilk olarak 2005’te hedefe konulmuştu!” diyerek de sürdürülüyordu. (6.6.2019)
“Yeşil Örgüt” adlı bu çete, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükkanıt’la ilgili “Yahudi” olduğuna dair iddiaları yayıp, yaklaşık “5 bin” kişinin cep telefonuna bunu bildiren mesajlar göndermiş.
Ayrıca bunların kapatılmalarına karşı önlem olarak da “17” internet sitesi oluşturmuş, böylece subayların özel hayatlarını, çocuklarını ve ses kayıtlarını yayımlamaya başlamış.
Bu internet siteleri “pasakeyfi.com” ya da “farkliulkuculukcom” gibi ilginç adlar kullanarak yayınlarını sürdürmüşler. Bir süre sonra da örgütün, yargı tarihimizin unutulmayacak kara lekesi olan “Ergenekon ve Kumpas Davaları”nı başlattığı belirtiliyordu, bu “Yeşil Örgüt” yazısında.
Bu ilginç yazıyı okurken, “Kurtuluş Savaşı” sürecindeki, “Yeşil Ordu” örgütü olayını anımsadım; bu konuyu Atatürk, Nutuk’ta (Söylev) ayrıntılarıyla anlatır; şunu söyler: “
‘Yeşil Ordu’ örgütünün ilk kurucuları arasında bulunan yakın arkadaşlar, yalnız bana yardım amacı ile ve beni ayrıca yormamak düşüncesiyle kendileri işe girişerek, böyle bir çalışmayı uygun görmüşler...” der.........

© Cumhuriyet