We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Ortadoğu’nun cellatları’

36 7 0
16.08.2019

Bayram tatili henüz daha sürerken, “kaygı verici konulara değinmekten kaçınmak gerekir” diye düşünmenin pek bir anlamı kalmadı artık.
Dünyayı, “sorun yumağı” durumuna getiren çözümsüzlüklerden biri olan “Ortadoğu Sorunu”, önceki yüzyılda yaratılan “Doğu Sorunu”nun yerini alınca, “Batı”yı (günümüzün AB ülkelerini) aşıp, “Uzakbatı”ya da uzandı, daha doğrusu “Uzakbatı (ABD)” “Ortadoğu”ya uzanıverdi.
Bilmem ki anımsanır mı, 1920’lerin ünlü ABD’li Senatörü Upstown’ın Atatürk’e, Hunhar Timurlenk, sefil korkunç İvan, kepaze Cengiz Han gibi bir Diktatör!” diyerek yaptığı sesleniş?
Yine de, günümüz “TC Devleti”nin başındaki Bay Tayyip’in Atatürk’e “Ayyaş” seslenişiyle karşılaştırılamayacak kertede terbiyeli, ölçülü kalıyor... Öyle değil mi?
Öte yanda, bu Amerikan Senatörü’nün Atatürk’e saldırısının baş nedeni, ABD’nin, Ortadoğu’yu -Anadolu’yla birlikte- avucuna alma planını sınırlayan “Lozan Antlaşması”nı yaratmış olmasıydı.
Bilindiği gibi, bu dönem “Emperyalizm”inin lideri İngiltere, “Birinci Dünya Savaşı” sona erince, “Ortadoğu-Filistin”de, başkenti “Kudüs” olan bir “İsrail Devleti” kurulmasını sağlamasından kısa bir süre sonra, “Dünya........

© Cumhuriyet