We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Mahşer’den ‘Kurtuluş(!)’

22 5 25
01.02.2019

İktidar partisi “AKP”nin, “Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz”, “31 Mart” günü yapılacak “Belediye Başkanları”nın seçimiyle ilgili olarak, ilginç bir değerlendirme yaptı.
“AKP’nin, “Sivas Belediye Başkanı” adayı olan Hilmi Bilgin’e verilecek oyların “Kıyamet Günü” (Ruz-i Mahşer’de), tüm günahların affedileceği birer “Berat Belgesi”ne dönüşeceğini bildirmesi, ister istemez, insana, “Ortaçağ” Hıristiyan dünyasının “af fermanları”(Endüljans) anımsattı.
“Papa X. Leo”, Vatikan’da yapılmakta olan Aziz Pierre Kilisesi’nin tamamlanması için “bağışta bulunacakların”, günahlarının affedileceğini, doğru cennete gideceklerini, bunun için kendilerine birer “Endüljans” (Berat) verileceğini bildirir. (15 Mart 1515)
Ne var ki, anında, bir “Endüljans satış piyasası” oluşur.
Demek ki, kulların bu “af işi”, kimi zaman -doğrudan- “para”, kimi zaman da -dolaylı bir yoldan- “oy” aracılığıyla yürütülüyor, tıpkı AKP Milletvekili İsmet Yılmaz’ın yaptığı gibi...
Bu durumda insanın -neredeyse- “Tarih tekerrürden ibarettir!” diyeceği geliyor, özellikle din bağlamında; ne yazık ki...
Öte yanda yine........

© Cumhuriyet