We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘FETÖ’ ve ‘PKK’

25 5 33
21.12.2018

“Dinci” ve “bölücü”, bu iki “terör” örgütü uzun süredir ülkemizin gündemini kaplamış durumda; çünkü, “AKP” iktidarıyla birlikte yeniden dirilen “terör”, Türkiye’nin gündeminden hiç düşmüyor, üstelik gitgide yoğunlaşıyor.
Anımsanacağı gibi, Cumhuriyet’in, “Kurtuluş” ve “Kuruluş” sürecinde, bu konularda (dincilik ve bölücülük) çok etkin iki örgütün, “Teali-i İslam Cemiyeti”nin (İslamı Yükseltme Cemiyeti) ve “Kürt Teali Cemiyeti”nin (Kürt Yükselme Cemiyeti), dış destekle yaptıkları “yıkıcılık” tarihte yerini almıştır.
Atatürk, Söylev’de (Nutuk), daha ilk sayfalarda bu iki örgütten söz eder; İnönü de anılarında yer yer değinir; “cemiyet” olarak adlandırılan bu örgütlerin, özellikle dışardan nasıl beslenip desteklendiğini de sık sık dile getirip vurgulamışlardır.
Ve artık günümüzde, bu iki tarihsel örgütün yerini -bir bakıma-FETÖ ve PKK’nin aldığı açıkça görülüyor, dolaysiyle bu iki tarihsel “cemiyet”e de değinmek gerekir; ne ki önce, bir süredir gündemde olan bir kitaptan “Asker İnönü”den söz ettikten sonra.
“Cumhuriyet Vakfı”nın ve Cumhuriyet’in “Yayın Kurulu”nun Başkanı, Sayın Alev Coşkun’un bu çalışması, bugün devletimizin başındaki AKP’nin........

© Cumhuriyet