We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘8 Mart’

17 5 65
08.03.2019

Bugün kutlanacak olan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nün, her ne kadar “16 Mart 1977”de, “Birleşmiş Milletler”in (BM) aldığı bir kararla oluşturulduğu kabul edilirse de, “8 Mart” önerisini ilk kez gündeme getirenin Alman sosyal demokrat hareketinin önderlerinden Clara Zetkin (1857-1933) olduğu bilinir.
1910’da Kopenhag’da toplanan, “2. Uluslararası Kadın Konferansı”nda, onun önerisiyle, her yıl “8 Mart”ın “Dünya Kadın Günü” olarak kutlanması oybirliği ile kabul edilmişti.
Çünkü “8 Mart”, “1857’de Amerika’da kadın tekstil işçilerinin grev yaptığı gündü”, o “8 Mart günü”, emeğin korunması için savaşım veriliyordu; dolaysiyle bu öncü günü anacak, “8 Mart”ların temelinde “emeğin korunması” olacaktı.
Ayrıca Zetkin, konuyu tarihsel boyutu içinde incelerken, Hıristiyanlığın kadın sorununa zarar verdiğini, “cinsiyet ayrımcılığının sürdürüldüğünü” bildirir, “cinsiyet köleliği”nden söz eder.
Değerli dostlar, Zetkin’in, “20. yy”ın başında dile getirdiği bu “cinsel eşitsizlik” konusu, “21. yy”da ülkemizde bakın nasıl ele alınıyor: 2010’larda Polis Akademisi’nin başkanı Prof. Dr. Remzi Fındıklı, yayımladığı “Hasılı Kelam” adlı kitabında kadınları alçaltan ve malzeme olarak gören, ne ki artık kullanılmayan sav sözleri bulup çıkarmış, bunlara kitabında yer vermiş; “On beşinde kız ya erde ya yerde olmalı!” da onlardan biri...........

© Cumhuriyet