We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şaşırmayı yeniden öğreneceğiz!

29 9 0
16.06.2019

Özellikle Facebook’ta sık sık yinelenen bir söz var; mevcut erkler pişkince hukuka aykırı, insan haklarına aykırı yüzlerce karar veriyorlar ve bu durum karşısında pek çok kişi şöyle bir söz ediyor: “Şaşırdık mı?”
Bu sözcük bizim olmaması gereken pek çok olguya alıştığımızın çok net bir ilanı. Hayır “Şaşırdık mı?” değil “Şaşırdık!” Evet artık epeydir unuttuğumuz şaşırmayı yeniden öğrenmemiz gerekiyor. Çünkü bizi usul usul kanunsuzluğa, kadın ölümlerine, hak ihlallerine, yalana, dolana alıştırdılar. “Bir Alman’ın Hikâyesi” kitabında bir hukukçu olan Sebastian Haffner faşist Nazi yönetiminin Almanya’da nasıl işbaşına geçtiğini birinci elden güncel olayları örnekleyerek şöyle anlatır: “Çok ani ve çok derin olmuştu imkânsızla karşı karşıya kalmamız, bütün sınırlar aşılmıştı artık. Yarın, herhangi bir suçun bahanesiyle bütün Yahudiler tutuklansalar ya da intihar etmek mecburiyetinde bırakılsalar bile şaşılacak bir durum olmazdı bu artık. SA mensupları, herkesin düzen ve intizam içinde kendilerini öldürdüklerini bildirdiğinde, tatmin olmuş ve keyifli bir halde ‘O zaman oldu’ derlerdi herhalde. Sokaklar her zamanki gibi görünürdü ‘O zaman oldu.’ Her zamanki gibi hoş bahçeleriyle villalar, ilkbahar rüzgârı ve çiseleyen yağmur...”
Evet bize her türlü zorbalığa alıştırdılar, öyleyse bu huyumuzdan vazgeçmeliyiz. Nasıl mı? En basitinden başlayarak, üşenmeden, “boşuna, bizim sözümüz dinlenmez, bu böyle gelmiş böyle gider” demeden. Örneğin sahiller için bir yasa var, sahillerin denizden yüz metresi hepimizindir. Ancak pek çok........

© Cumhuriyet