We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yok edilen özgürlükleri ve aşkı anlatan 1984

14 8 86
17.01.2019

Bugün hem zamanın içinde, hem de dışında bir yapıttan söz etmek istiyorum. Dünya klasiklerinden George Orwell’in 1984adlı romanından...
Roman, 70 yaşında ve yıllardır gündemde. 1984 yılında İngilizler filmini
yaptı. Michael Radford yönetti. Başlıca rolleri John Hurt, Richard Burton, John Hughes, Cyril Cusack, Annie Lennox, Suzanna Hamilton oynadı.
Bu yıl Rutkay Aziz ve Taner Barlas tarafından Büyük Gözaltı adıyla sahneye uyarlandı, Perdeci Oyuncuları ile AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından değişik tiyatrolarda seyirciyle buluşmaya başladı.
Okuyanlar bilir, alegorik bir politik romandır. Rivayet odur ki, Orwell, Stalin dönemi Rusya’sını eleştirmek için yazmıştır. Ama zamanla özgürlüğü, aşkı ve distopya (totaliter, baskıcı) olan her toplumu yansıtır hale gelmiştir.
Türkiye’de ilk kez 1960’ta Maarif Vekâleti’nce Haldun Derin’in (1912-2004) çevirisiyle okurla buluşan roman, Can Yayınları’nın kurucusu, yazar Erdal Öz tarafından 1984 yılında, Nuran Akgören çevirisiyle yeniden yayımlandı. Bu çeviriyle yayım 29 yıl sürdü. 30. baskıyla birlikte çeviri ve çevirmen değişti, Celal Üster’in........

© Cumhuriyet