We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kurban derisi savaşları

4 0 0
05.08.2021

Tıpkı ülkeyi saran yangının sıçrayarak yayılması gibi, Türk Hava Kurumu’na (THK) ilişkin tartışmalar da bugünlerde farklılaşarak sürüyor. THK’nin bir Atatürk Cumhuriyeti kurumu oluşunun önemi, kuruluşundaki çok değerli taşınmazları ve “uçurulmayan” uçakları derken, konu kurban derilerine kadar uzanıyor.

Türk Hava Kurumu 1987 yılına kadar kesilen kurban derilerinin yüzde 80’ini toplamaktayken, o yıl Turgut Özal’ın çıkardığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Kanunu ile kurum ilk darbeyi alıyor. Kurumun 60 yıllık birikimi hiçe sayılarak kurban derisi toplama işi valilik ve kaymakamlıklara devrediliyor. Sonradan, 1990 yılında yine kuruma devrediliyor ama bu kez kazancın yüzde 50’sinin Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na, yüzde 4’ünü Kızılay’a, yüzde 3’ünü Diyanet’e, yüzde 3’ünü Çocuk Esirgeme Kurumu’na verilmesi şartı koşuluyor. Böylece THK’unun payı yüzde 40’a düşüyor. 1987 yılında yüzde 80 olarak hesaplanmış toplam kurban derisi payının, son yıllarda yüzde 7-8’e düştüğü belirtiliyor.

THK’nın çok önemli bir gelir kaynağı olan Kurban Bayramı derilerini toplama tekelinin 2013 yılında kaldırıldığı biliniyor. Günümüzdeki tuhaf uygulamaya göre ise, bakanlık valilik ve belediye başkanlarına yazarak, kurban derilerinin toplanabilmesi konusunda ilgililerin THK’ya yardımcı olmasını istiyor. Diğer “toplayıcı” olan dernek,........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play