We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yüksek büyüme ve bozulan ekonomik denge

45 0 0
22.07.2021

Ekonomi yönetimi, bozulan makroekonomik dengeye rağmen tercihini yüksek büyüme yönünde yapmaya devam ediyor. Daha doğrusu; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilindik ekonomi anlayışını, ekonomi yönetiminin dengeleyemediğini görüyoruz.

Halbuki Erdoğan’ın “ne pahasına olursa olsun yüksek büyüme” hırsının ekonomi yönetimi tarafından dengelenebildiği yıllar, Türkiye ekonomisinin yakın geçmişteki başarılı yıllarıydı. Özellikle 2007 yılına kadar uygulamada olan IMF programı, ardından da eski bakan ve bürokratlar, Erdoğan’ın popülizmini bir süre daha dengeleyebilmiş, bu da ekonomik başarıları beraberinde getirmişti. Hatta çok rahatlıkla “Erdoğan’ın uzun yıllar iktidarını sürdürmesinin en büyük nedeni göreve geldiğindeki IMF programı ve ardından mali disiplini sürdüren ekonomi yönetimiydi” diyebiliriz. Bir başka deyişle, başından beri Erdoğan’ın ekonomi anlayışını tümüyle hayata geçirmesi engellendiği için ekonomide başarılı gelmişti.

Ali Babacan’ın bakanlığı döneminde başta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tüm yatırımcı bakanlıkların talepleri frenlenmiş, kabinede ciddi tartışmalar yaşanmıştı. Ne zaman ki Erdoğan tüm kararları tek başına alıp çevresindeki uzmanları temizledi, işte ondan sonra verilen kararlar ekonominin giderek bozulmasına neden oldu. İhale Yasası gibi kritik düzenlemeleri iktidara geldiğinden bu yana bozmaya çalışan Erdoğan’a, dönemin bakan ve bürokratları yeterince direnç gösterememişlerdi. Bu eğilim sonunda tüm bağımsız ve düzenleyici kurumların politikacıya tümüyle bağlı sıradan birer idari birim haline........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play