We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bayramdan sonra

11 0 0
24.07.2021

Ekonomi, sömürmeden yaşayan çoğunluk için zaten kötü; hayat pahalı, işsizlik can yakıyor. Küçük bir azınlık için işler yolunda, faturayı da emeğiyle, vergileriyle halk ödüyor. Bu ortamda uzun bayram tatili, sıkılan, kapalı iş ve ev ortamlarında kışı zorlukla atlatan milyonlarca yurttaş için memlekete, köye ya da bütçesine göre bir tatil yöresine gitme yolunda fırsat oldu elbette. Bir de bayramda çalışanlar var. Onlara bayram yok. Market çalışanlarıyla konuşuyorum, mutsuzluk ve yorgunluk yüzlerinde. Kimse hak ettiğini alamıyor; çoğunluk, hak etmediğini yaşıyor. Bayramda tezgâh açan pazar esnafında da durum farksız.

Fakat tek derdimiz bu değil. Önümüz sonbahar. Dünyada Delta varyantının da etkisiyle Covid-19 salgını yeniden yükselişte. Bunun birkaç nedeni var elbette. Her şeyden önce Delta varyantı, şimdiye kadar görülen varyantlara göre çok daha bulaşıcı. İkincisi, aşı stoku bulunan ülkelerde aşıya karşı duranlar ve aşıya erişimi bulunmayan bölgelerde de (örneğin Afrika’da) aşısızlık, virüsün yayılımını artırıyor. Bilim insanları, bu durumun yeni varyantların çıkmasına da yol açabileceğini söylüyor. Yani birilerinin ya da bazı ülkelerin aşılanması yetmiyor; küresel bir çözüm gerekiyor.

Bir kırılma noktasındayız. Dünya, küresel ısınmasıyla, buzulların erimesiyle, suların yükselmesiyle, artan orman yangınlarıyla, kuraklık ve........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play