We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

VEFATININ 96. YILINDA ZÜBEYDE ANA

26 13 408
14.01.2019

Zübeyde Hanım..

Sofularlı Feyzullah Ağa’nın beyaz tenli mavi gözlü güzel kızı.

14 yaşında gelin oluyor…

Sonra 6 çocuk annesi oluyor…

Sonra 3 çocuğunu da ardarda, daha küçücükken birbirinden travmatik hikayeler sonucu elleriyle toprağa veriyor.

Yüreğinde gencecik yaşta evlat acısı… Sıkıntılar… Acılar… Yokluklar.

Muhafazakar kişiliği, güçlü iradesi Ona Milli bir kahramanı doğurma, yetiştirme, Ona hem annelik hem babalık yapma gücü veriyor.

SARI MUSTAFAM BEN DE SENİN ELİNİ ÖPECEĞİM

Zübeyde Ana zekası, anlayışı, geleneklerine bağlı yapısı ve sabrı ile Atamıza her konuda güç veren emsalsiz bir anne idi.

Kendisine “bilge kişilik” anlamında gelen Zübeyde Molla denmesi de belki bu yüzdendi.
“Faziletine ve yüksek kadınlığına inandığım anam bana her daim inanmış ve hizmet etmiştir” diyerek annesinin her daim kendisinin koruyucusu olduğunu ifade eden Mustafa Kemal Paşa annesini çok severdi.

Ana oğulun görüştükleri günler ve saatler gerek öncesi gerekse sonrası itibariyle büyük bir özenle geçerdi. Atatürk annesine haber gönderir, annesi kabul buyurursa her ikisi de büyük itina ile birbirleri için hazırlanırdı. Görüşmeler bir ritüel, bir saygınlık, ama gerçek bir ana oğul içtenliğiyle geçerdi.
Yine böyle bir görüşme sonunda Atatürkle annesinin arasında tarihe geçen bir olay yaşandı. Atatürk annesinin elini öptü. Zübeyde Ana Atayı kucakladıktan sonra ellerine uzandı. “Ne yapıyorsun anne?” dedi Atatürk. “Ben senin ananım. Sen bana vazifeni yapıyorsun ama sen vatanımızı kurtaran bir devlet başkanısın. Ben de bu milletin bir ferdiyim. Ben de senin elini öpeceğim” demişti.

Oğlunun makamının yüceliğini analığın........

© Cumhuriyet