We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Üç kuruşluk adamlar

475 0 0
14.06.2021

Önce soğuyorsun, sonra sertleşiyor. Karın şişiyor, dokular ve organlar patlıyor. Kimse duymasa da bakteriler öldüğünü anlıyor. Çürüme, kokusuyla birlikte geliyor.

Geçen yazıda Ordu-Ünye’deki siyasi kavgadan bahsetmiştim. Sedat Peker’in bir gazeteciyi tehdit ettiğini kabul etmesiyle başlayan hikâye, büyük rant çatışmasını ortaya çıkarmıştı. AKP’de Numan Kurtulmuş’un da desteklediği Adem Atik, Ünye Belediyesi başkan adayı olarak ilan edilmişti. Atik’in buna rağmen son dakikada üstü çizilmiş, yerine Soylu’ya yakın Hüseyin Tavlı aday gösterilmişti. Parti içindeki operasyonun ardından, AKP’liler gece yarısı yaşananları il binası önünde protesto etmişti. Ünye’de belediye başkanlığını ayak oyunlarıyla kaybeden Atik, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olmuş, son olarak Ünye Limanı’nda 45 milyon dolar yutan rantı ilan etmişti. Bu arada Tavlı ailesinin, İçişleri Bakanı Soylu ile geçmişe dayanan hem iş ortaklığı hem aile dostluğu ortaya çıkmıştı.

Tam bitti derken meselenin bundan ibaret olmadığı ortaya çıktı. Başlangıç noktası olarak 2019 yılının mart ayındaki yerel seçimleri alıyorduk. Meğer daha öncesi de varmış. Ünye’de Hüseyin Tavlı’nın oturması için hazırlanan koltuktan birinin kaldırıldığını unutmuşuz.

Avukat Ahmet Çamyar

Ünye’de 2014 yılında seçilen belediye başkanı. MHP’nin de yüzde 20’nin üzerinde oy aldığı seçimde yüzde 58.5’le başkan seçilmişti.

Milli Görüş kökenliydi. Siyasete Refah Partisi’nin gençlik kollarında başlamıştı. Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanı seçildiği 94 seçimlerinde, sokaklarda afiş asan isimlerden biriydi. AKP’nin kuruluşunda yer aldı. Partinin ilçe başkanlığını yaptı. Kısacası “mahallenin yabancısı” değildi.

Gelgelelim…

2019 yerel seçimleri yaklaşırken ilginç bir şey oldu. Nadir görülecek şekilde, AKP’li bir belediye başkanı olan Çamyar, İçişleri Bakanı tarafından görevden alındı. Hem de yerel seçimlere dört buçuk ay kala.

Peki, nasıl oldu?

Bir gün beklenmedik şekilde........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play