We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Soylu ailesinin Akmerkez’deki ‘sağlıklı’ işleri

471 0 0
01.07.2021

Bir zamanlar zenginleri ne kadar yakından tanıyorduk. Sosyete dergilerinden kıyafetlerini, takılarını, toplantılarını izliyorduk. Soyadları ağzımıza bir deyim gibi yerleşmişti. Şimdi yeni zenginler sanki koca bir bulutun içinde geziyor. Kim olduklarını anlamaya çalışıyoruz.

Sedat Peker, pazartesi günü işadamı Burak Başlılar ile Türkiye’nin son dönemde adını başta Paramount Otel olmak üzere sıkça duyduğu Cihan Ekşioğlu’nun alengirli işlerinden bahsetti. Savcının adı neydi tartışması bir yana, gerçekten de Burak Başlılar hakkında daha önce verilmiş iki farklı takipsizlik kararı vardı. O kararların ayrıntılarında Başlılar’ın FETÖ’cü Savcı Zekeriya Öz ile sıra dışı ilişkileri görülüyordu. Başlılar, Öz’e “FOREX oynasın” diye para verdiğini kabul ediyordu.

Sedat Peker, yayımladığı mesajlarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun himayesinde işadamı Cihan Ekşioğlu ve Başlılar’ın alengirli işler çevirdiğini anlattı. Peker, “Bürolarınız Akmerkez’de altlı üstlü. Mehmet Soylu (Bakanın kuzeni) ve sen, zengin işadamlarını önce CİMER’e şikâyet ettirip sonra terör savcılarından soruşturma evrakı çıkarıp birçok namuslu insanın mal varlığına çöktünüz” dedi.

Olay olduğu yerde kalmadı. Cihan Ekşioğlu ile ilgili bir resmi açıklama geldi. İçişleri Bakanlığı’na bağlı İstanbul Valiliği, Soylu döneminde Cihan Ekşioğlu’na koruma verildiğini kabul etti.

Sedat Peker, “Doğru mu söylüyorum, Akmerkez kamera kayıtları incelensin” dedi. Ama... “Olmayacak duaya amin denmez” deyip zihin ayakkabılarını giydim, gittim Akmerkez’e. Yanıma o meşhur spreyi de aldım. Hani, Sağlık Bakanlığı’nın “koronadan koruyor” denen spreyi...

Önce sizi 9 Mart 2020’de ekonomi sayfalarında yer alan bir habere götürelim. Haber, Türkiye’nin ilk elektromanyetik drone savar sistemlerini üreten Harp ArGe AŞ’nin Ekba Holding tarafından alındığını haber veriyor. Ekba Holding bilindiği gibi Cihan Ekşioğlu’na ait. Satış işlemiyle Harp ArGe, Ekba bünyesindeki Cemd Savunma Sanayi AŞ çatısı altına girdi.

Harp ArGe’nin bugünkü adresine bakıyorum. Sürpriz değil: Resmi kayıtlarda şöyle yazıyor: “Akmerkez Residence D:14”

Bu elbette, Cihan........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play