We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kuzen Soylu’nun ‘becerikli’ öyküsü

484 1 0
05.07.2021

Kafamıza kuş pisliyor, avcumuz kaşınıyor, tam makineye atacakken cebimizden unuttuğumuz para çıkıyor, “şans” diyoruz. Oysa başarı çoğu zaman şansa bağlı olmuyor. Ter dökülen bir çalışma bize şans getirdiği gibi, bazen arkadan ittiren bir el yukarıya taşıyor.

Perşembe günü Akmerkez’in koridorlarında bir zihin turuna çıkmıştım. Sedat Peker’in iddialarının hedefindeki isimlerin iş ilişkilerini belgelere dayanarak sorgulamıştım. Cihan Ekşioğlu’nun sahibi olduğu Ekba Holding’in kurucusu, Peker’in “FETÖ’nün prensi” dediği Burak Başlılar çıkmıştı. Başlılar, bir dönem FETÖ’cü Zekeriya Öz’e verdiği paralarla gündem olmuştu. Hakkında yürütülen iki ayrı FETÖ soruşturması ise takipsizlikle sonuçlanmıştı. Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun yönetim kurulu üyesi olduğu sağlık şirketi Invamed-RD Global’in ofisi de Akmerkez’deydi. İki şirket arasında yakın ilişki dikkat çekiyordu.

Yazımın ardından Invamed-RD Global’den resmi bir açıklama geldi. Sağlık sektörünün bu kritik şirketinin sahibinin Raşit Dinç olduğu hatırlatıldıktan sonra, Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun şirkette hissesi olmadığı, Soylu’nun SGK’li bir yönetim kurulu üyesi olduğu söyleniyordu. Soylu, şirketin açıklamasına göre “sağlık sorunları”nı gerekçe göstererek 28 Mayıs’ta görevi bırakmıştı.

“Ne kadar çok iş yapmış” diye düşünmeden edemedim...

Bilmeyenler olabilir, Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu, Türkiye Voleybol Federasyonu’nda yöneticilik yaptı. “Yeliz” lakaplı Ahmet Hamdi Çamlı gibi, Soylu da İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün yönetimindeydi.

Süleyman Soylu’nun AKP’ye katılması sadece kendisinin değil kuzeninin de işlerini açmıştı. 2013’le birlikte atılım yapan ticaretine baktım. Soylu’nun Nezih Restoran adıyla bir restoranı vardı. AKP döneminde, İBB’nin elindeki Yıldız Parkı içindeki restoranın da işletmesini almıştı. İskender satan bir başka restoran açmış, onunla da dönercilik işine girmişti. Restoranlarının kamuyla ilişkileri bir zamanlar haberlere konu olmuştu.

Mesela 2013’te restorancılığın yanı sıra kongre ve toplantı tesisleri işletmeciliği işine........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play