We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kılıçdaroğlu’nu kim fişledi?

407 0 0
09.08.2021

Ameliyat bitiyor. Gözünü açıyorsun. Karnında bir ağrı. Zamanla geçer diyorlar. Aksine sen yürüdükçe ağrı da seninle büyüyor. Sonunda sedyeye yatıyorsun, “Tamponu içeride unutmuşuz” diyorlar.

Gazetelerde okuduk. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, SSK Genel Müdürü iken, Batı Çalışma Grubu tarafından fişlendiği; bu fişlemelerin FETÖ’nün gazetesine sızdırılması nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı’nın (o dönem Başbakanlık’tı) tazminata mahkûm edildiği yazıyordu.

Öğrendik, bitti sanıyoruz. Ama soru halen havada duruyor: Eğer TSK içindeki Batı Çalışma Grubu fişleme yaptıysa bunun Başbakanlık’ta ne işi var? Neden Başbakanlık kurumunu bugün temsil eden Cumhurbaşkanlığı ceza alıyor? Bu belge FETÖ’nün gazetesinde nasıl yayımlanıyor?

Mesele biraz karışık değil mi?

Aslında anlaşılır şekilde vereceğimiz yanıt bugünkü Türkiye’yi daha anlaşılır kılıyor.

Önce bir hatırlatma...

Türkiye, bu olayı 15 Nisan 2008 tarihinde tartışmaya başladı. Haber, FETÖ’nün kapatılan gazetesi Bugün’ün Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan’ın imzasını taşıyordu. “Batı Çalışma Grubu CHP’li Kılıçdaroğlu’nu da fişlemiş” başlığıyla yayımlanmıştı. Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürü iken “Kürtçü-Bölücü” diye fişlendiğini iddia ediyordu. Haberin ayrıntılarında yolsuzluk suçlamaları da yer alıyordu.

Haber yayımlandığında Kılıçdaroğlu, henüz CHP lideri değildi. Ancak ana muhalefet içinde etkili isimlerden biriydi. Askerleri hedef alan kumpas davalara karşı çıkıyordu. Haber verdiği ayrıntılı fişleme, içeriğiyle Kılıçdaroğlu’nu karalıyordu. Öte yandan ise CHP ile askerleri birbirine çarparak iki yumurtayı da kırıyordu. Muhalefete de “davalardan uzak dur” mesajı veriliyordu. Kılıçdaroğlu, kendisini hedef alan söz konusu habere haklı olarak dava açtı. 13 yıllık hukuk serüveni de böylece başlamış oldu.

Peki, 80 yaşını aşmış 14 askerin önümüzdeki günlerde hapse girmeyi beklediği 28 Şubat davasında söz konusu belge var mı?

Var ama yok diyeyim...

Davaya yönelik soruşturmayı yapan da iddianameyi yazan da FETÖ hükümlüsü Kozmik Oda Savcısı Mustafa Bilgili. Ona göre vardı. İddianamede söz konusu belgeye atıf yaparken, fişleme belgesine davanın 8 numaralı ek klasörünün 179. sayfasından itibaren yer verdi. İki sayfası ana, üç sayfası ek şeklindeydi. Ana kısım sözde rapor biçimindeyken, eklerinde ise 29 SSK personeliyle ilgili fişleme bilgileri yer alıyordu.........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play