We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İçişleri Bakanı’nın çok sevdiği aile

494 0 0
10.06.2021

Bedeni soğumuş maktul, tebeşirle çizilmiş yerden ayağa kalkıyor. Eliyle kanını temizledikten sonra parmağıyla katilini işaret ediyor. Herkesin gözü “beni vurdu” dediği adamda. Reddedecek diye beklerken cevap veriyor: Evet ben yaptım! Cinayeti soruşturmak için olay yerine gelen savcı bu sırada havaya bakıyor, kulaklarını tıkıyor.

Yatıyoruz, kalkıyoruz. Her gün yeni bir rezaleti konuşuyoruz. Bakıp bakıp da bir türlü sırrını çözemediğimiz fotoğrafın negatifini ışığa tutuyoruz. Dayağı okuduk, saldırıyı izledik, ihaleyi anladık. Peki, bir tehdidin ekonomi-politiği olur mu? Şimdi her parçayı bütününe kavuşturuyoruz.

Sedat Peker konuştukça herkes daha rahat anlatıyor. Ordulu gazeteci Cihan Çakır, cesaretini topladı. İki yıl önce, 2019 seçimleri sırasında tehdit edilme hikâyesini açıkladı.

Ordu’nun Ünye ilçesinde son yerel seçimde, AKP’nin adayı, bugünkü başkan Hüseyin Tavlı idi. Gazeteci Çakır, Tavlı’nın geçmişe dayanan şaibeli ilişkilerini kaleme alıyordu. Ancak bunların “yazılmaması” isteniyordu. İhale Sedat Peker’e düştü. Çakır’ı arayıp önce bir haberi kaldırttı. Ardından tehdit etti. “Bu iş seni aşar” dedikten sonra, “bu işin içinde bakanlıktan dostlar var” sözleriyle devam etmişti.

İşin ilginci, Çakır, tehdit edildiğini açıkladıktan sonra Peker de konuştu. “Söyledikleri doğrudur” dedi. “Samimi ikrar yapıyorum” diye yaptıklarını kabul etti.

Aslında Sedat Peker de aracıydı. AKP’li Başkan Hüseyin Tavlı, parti içindeki hizip kavgasının, ayak oyunlarının sonucunda göreve gelmişti. Üstelik bu sır da değil.

Ünye’de, AKP’nin son ana kadar adayı Adem Atik’ti. Atik’in aday olması da beklenen bir şeydi. Ünye’de hem teşkilat hem seçmen Atik’i seviyordu. Ordu Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Hilmi Güler de Ordu üzerinde etkisi bilinen Numan Kurtulmuş da Atik’in yanındaydı. Nitekim Atik’in adı partinin adayı olarak açıklandı.

Fakat…

Son anda kritik bir olay yaşandı. 20 Ocak 2019 günü Erdoğan miting için Ordu’ya geldi. Uçaktan inerken onu karşılayan isimlerin arasında Hilmi Güler de vardı. Erdoğan, elindeki aday listesini Güler’e........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play