We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan’a karar değiştirten saklı mektup

460 0 0
29.04.2021

Şimdi ne kadar az kaldı. Kimse mektup yazmıyor. Oysa havada asılı düşünceleri tarihe not etmenin en sade yolu mektup. Söz uçuyor, yazı kalıyor. Sonraki kuşaklar perde arkasındaki hikâyeyi mektuplardan okuyor.

“Tam kapanma” denilen düzen daha başlamadan çöktü. Açıklanan istisnalar, eve sokulacak olanlarla “çıksalar iyi olur” arasındaki çizginin niteliğini belirledi. Tekel bayilerine getirilen, pandemiyle alakası olmayan yasak, asıl derdin rejimi değiştirmek olduğunu gösterdi.

Zaten belli değil miydi?

Yasak genelgesini yayımlayan İçişleri Bakanı, sadece bir hafta önce Diyanet İşleri Başkanı ve valiyi yanına alıp Nurcuların Meşveret kolu lideri Hüsnü Bayramoğlu’nun cenazesine binlerce kişiyle katılmıştı. Yani konu Nurculuğun bekası olunca, bütün “yasaklar” en tepeden yasaklanıyordu.

Geçen hafta bu konuyu yazmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cenazeye katılmamasının yanı sıra, mesaj bile yayımlamamasına dikkat çekmiştim. Öyle ya, Said Nursi’nin Mehmet Fırıncı gibi diğer vârisleri dahil, Erdoğan daha önce vefat eden “hocalar”ı daha yakından uğurlamıştı.

Nurcu camiayı yakından tanıyan bir arkadaşım, gülerek “Galiba Erdoğan’ı da bıktırdılar” dedi. Beklediğim bir yanıt değildi. Elbette, Hüsnü Bayramoğlu’nun Cumhurbaşkanı’ndan randevu alma çabasını görüyordum. Zaten kendisi randevu istediği telefon görüşmesinin videosunu kayda alıp paylaşmıştı. Ya da A101’in aynı zamanda Bank Asya’nın kurucusu olan patronuna FETÖ operasyonu yapıldığında devreye girerek açıklama yapmış, onların Nurcu olduğuna şahitlik etmiş, açıklamasına “Cumhurreisimizin hemşerisi ve aile dostudur” diyerek Erdoğan’ı karıştırmayı da ihmal etmemişti. Kısacası konuştuğum isim, Said Nursi’nin son vârisi Bayramoğlu’nun talepkârlığının, Erdoğan’a “yeter” dedirtmiş olabileceğini düşünüyordu.

Erdoğan’a ‘açın’ mektubu

Üstelik bu talebin bir de belgesi var. Nasıl mı? Biliyorsunuz, cemaat........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play