We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kim bu 14 bin kişi?

232 0 0
13.05.2021

Her şey ne kadar da birbiriyle buluşuyor.

Uyuşturucu baronu Cemal Nayır 10 Mayıs’ta hayatını kaybetti. Nayır, hastanede koronavirüs tedavisi görüyordu. 14 yıldır aranan uluslararası mafya lideri Francesco Pelle kısa süre önce yakalandı. Pelle de koronavirüsten dolayı Portekiz’de bir hastanedeydi. Başında olduğu Avrupa’nın en büyük mafyası Ndrangheta’ya ise daha geçen hafta baskın yapıldı.

İşte o operasyonda en büyük delil EncroChat’ti. Uluslararası mafya, uyuşturucu organizasyonunu telefonlarına yüklü bu uygulama aracılığıyla yürütüyordu. Şaşırmamak gerek, EncroChat bu topraklarda da kullanılıyordu. Keza, Türkiye’de en büyük eroin operasyonu da o uygulamanın çözülmesi sayesinde yapıldı. Evet, tıpkı FETÖ’nün ByLock’u gibiydi EncroChat.

Kaç ByLock kullanıcısı var?

FETÖ’nün kumpas davalarını çökerten birçok raporda imzası olan adli bilişim mühendisi Tuncay Beşikçi ile sohbet ediyordum. “Keşke Avrupa’nın EncroChat’te yaptığı gibi titiz davransaydık. Bizdeki ByLock soruşturmalarında halen ciddi sorunlar var” diyordu. Açmasını istedim; şunları söyledi:

“Kaç kişinin ByLock kullandığı net değil. Resmi açıklamalara göre tüm detayları tespit edilebilmiş 25 bin gerçek ByLock kullanıcısı var. 50 bin kişi ise yalnızca güvenilirliği tartışmalı GSM kayıtları üzerinden yargılanıyor. Bu kayıtlar zamanında FETÖ kontrolünde olan TİB kaynaklı.

Bununla birlikte... Örgüt 2014’te ByLock sunucusundan geçmişe yönelik kayıtlarını sildi. Bir GSM operatörü de verileri hatalı tuttu. Bu nedenle 30 bin kadar kullanıcının içeriği hiç tespit edilemeyecek.”

‘Bakanlar yanlış bilgilendiriliyor’

Beşikçi, yıllardır ByLock konusunda yargı ve güvenlik bürokrasisine yardımcı olan bir isimdi. Kafasını kurcalayan önemli bir nokta vardı:

“Henüz adli işlem görmeyen yaklaşık 14 bin kişinin olduğunu düşünüyorum. Yeni tespit edilenler için derhal........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play