We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

74. Sanık Olmaktan Nasıl Kurtuldu?

165 0 0
13.07.2021

Son sayfaya bak” dedi. Dava açılmayanların listesi vardı orada. “Evet, Sedat Peker’in işaret ettiği Nevzat Kaya da var” dedim.

Hani, operasyondan kurtarmak için Süleyman Soylu’nun oğlunun rüşvet istediği iddia edilen isim... Hani, cezaevinden hızlıca çıkarılan kişi...

Yok, meğer başkasıymış kastettiği.

Bataklık iddianamesinden bahsediyorum. Bakan Soylu’nun “Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu” olarak duyurduğu soruşturmadan.

Savcı iddianamesinde uyuşturucu parasının nasıl aklandığını yüzlerce sayfada anlatıyor. Rapor üstüne rapor 73 sanığın suçuna kanıt olarak sunuluyor.

Ama işte” diyor bir bilen... Bir isim 74. sanık olmaktan nasıl kurtuldu, aklı almıyormuş.

İddianamede de yazıyor; denizcilik şirketi sahibi bir armatör Uğur Şener. Hakkında gözaltı kararı var. Öyle ya, uyuşturucudan elde edilen gelir onun şirketi üzerinden legalleştiriliyormuş. Ben demiyorum; bakın Ankara Cumhuriyet Savcısı Alper Türközmen, onu tutuklamaya sevk ederken ne yazıyor:

Şüpheli Uğur Şener, örgüt lideri Nejat Daş ile irtibatlı. Gümrük müfettişleri ve MASAK Başkanlığı raporlarında belirtildiği üzere, şüpheli Uğur Şener’in şirketi aracılığı ile şüpheli gemi alım satım işlemleri bulunuyor. Off shore hesaplar kullanarak şüpheli işlemlerle sattığı gemide 23.09.2016 tarihinde İspanya’da 20 ton Fas haşhaşı ele geçirildi. Yakalanan gemi serbest bırakıldı ve Türkiye’ye döner dönmez ismi Sibel D olarak değiştirildi. Ve Nejat Daş isimli şahsın şirketi olan CHS Group şirketine devredildi.”

Özetle, armatör Şener’in örgüt lideri Daş ile ilişkisi resmi raporlara dayandırılıyordu. Ancak tutuklama konusunda elini hiç de korkak........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play