We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir de Nobel alaydı

52 2 28
05.04.2022

Doğrusu komşusunu kan ve ateşe boğarak hem Suriye’yi hem de ülkesi Türkiye’yi felaket çukuruna düşüren AKP ve lideri Erdoğan’a Nobel Barış Ödülü verilmesini önermek için yürek gerekirdi. Abdulkadir Selvi geçen gün Hürriyet’teki köşesinde bunu becerdi ve Rusya Ukrayna savaşındaki arabulucu rolü dolayısıyla AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesini önerdi.

Nobel Barış Ödülleri siyasetçilere verildiği için doğası gereği, çok tartışılmştır. En büyük tartışma Pax Americana’nın büyük hizmetkârlarından Henry Kissinger ile ilgili olmuştu.

Kissinger’ın Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmesi, ödülün ciddiyetine gölge düşürmüştür. Oysa bir zamanlar, bu konuda hiç değilse bazı ölçütler açısından dikkatli davranılırdı. Örneğin, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin yenilmelerine büyük katkısı olan Churchill’e Nobel Ödülü vermek için çok uğraşılmıştı. Evet, Churchill Hitler’in yenilmesine büyük katkıda bulunmuştu ama bu rolü onun savaşçı kimliğini öne çıkarmaktaydı. Zaten Nobel komitesi de barış politikası yüzünden........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play