We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CHP’nin iki köklü çınarı

11 0 0
17.10.2019

CHP’nin köklerinden gelen Orhan Birgit ve Ali Topuz unutulamaz. Onların partiye ve devlet hayatına katkıları daima saygı ile anılacaktır.


İki gün içinde CHP’nin iki köklü çınarını, iki büyük simgesini kaybettik. Ali To­puz ve ardından Orhan Birgit.
Her ikisi de CHP’nin köklerin­den geliyordu. Her ikisi de ger­çek CHP’li, gerçek Atatürkçüy­dü. Birisi Orhan Ağabey, öteki­si kardeşim, mücadele arkada­şım Ali’ydi. Her ikisiyle de gerek partide gerekse parlementoda çok yakın olarak çalıştım.
1960 öncesi zor günlerde Or­han Birgit, efsane KİM dergi­sinin yazı işleri müdürü ve ya­zarıydı. İstanbul Üniversitesi gençliği, DP’nin otoriter yöne­timine karşı geliyordu. O fırtı­nalı günlerde CHP İstanbul İl Gençlik Kolu Başkanlığı’na se­çilmiştim.

Arka plandaki stratejist
Orhan Ağabey, bir süre sonra CHP Beyazıt İlçe Başkanlığı’na seçildi. Yakın çalışma düzeni­miz böylece başladı. O günden bugüne tam 60 yıldır hiç kesil­meden sürdü.
Orhan Birgit, Atatürk’e ve İnönü’ye bağlıydı. 1960 ön­cesi zor günlerde, Uşak’ta İnönü’nün başına taş atılırken onun tam yanındaydı. Ardın­dan Topkapı’da İnönü’ye taş­lar ve sopalarla linç girişimi ya­pılırken olaylara bizzat tanık­lık ediyordu. İnönü’yü........

© Cumhuriyet