We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Adalette Ayrımcılığın Pozitifi Olamaz

55 52 295
31.12.2018

Zengin birisi cinayet işliyor fakat sonra diyor ki “Bana hapis cezası vermeyin, benim ülke ekonomisine çok katkım var.” Affedilmesi uygun mudur?

Engelli biri suç işliyor ve sonra diyor ki “Benim zaten bir sürü derdim var, engelim var beni affedin.” O kişiyi affetmek adalete sığar mı?

Bir kadın hırsızlık yapıyor ve sonra diyor ki: “Biz kadınlar yıllarca ezildik, bize bu konuda da pozitif ayrımcılık yapın ve hırsızlık cezası kadınlara uygulanmasın.” Kadınlardan hırsızlık suçunun cezasının kaldırılması adalete sığar mı?

Adalette ayrımcılık olur mu? Adalet ve ayrımcılık kelimeleri yan yana geldiğinde zaten birbiriyle uyuşmuyor fakat maalesef ki ülkemizde “kadınlara pozitif ayrımcılık” adı altında adaletin içine ayrımcılığı sığdırdıklarını zannedenler var.

Adalette ayrımcılığın pozitifi, negatifi olmaz. Ayrımcılığın olduğu yerde adalet yoktur.

Pozitif ayrımcılık ancak sosyal konularda ihtiyacı olanlara yapılabilir. Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için onlara özel düzenleme, yaşlıların bazı hizmetlerden ücretsiz faydalanması, kadınların ölen anne-babalarının maaşını alması gibi…Bunlar sosyal konulardır.

Adalette ayrımcılık olmaz. Kadın ve erkek aynı fiili yaptığında kadınların ceza almaması fakat erkeğin ceza alması hiçbir adil hukuk sisteminde yoktur fakat bizim ülkemizde var. Misal mi?

18 yaş altı evlilikler kanunen suç kabul ediliyor. 18 yaş altı bütün bireyler çocuktur, diyor erken evliliğe engel olmak için çıkarılan kanunlar. Gençliği öldürdüler “genç” diye tanımlanan bir yaş grubumuz kalmadı. 18 yaş altı herkes çocuk sayılıyor 18 yaş üstü herkes yetişkin.

Mesela kız da erkek de........

© Çocuk & Aile