We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gözüm Üstünde Damat!

10 0 0
31.12.2018
En son ki yazımda “gözüme bak oğlum” diyen anneleri konu almıştım. Bu yazımda ise “gözüm üstünde damat” diyen kayınvalidelerden bahsetmek istiyorum.

Dikkat ederseniz “gözüme bak kızım” diyemiyoruz başlığımıza, çünkü anlatacağım anne profilinde, kızını itinayla nakış gibi işleyip gözünün üstünde olmasına artık ihtiyaç kalmamış bir kız görüyoruz.

Bu düşünce içinde olan annelerin en büyük gaye ve meşguliyeti kızı ile güç birliği yapıp damadı hizaya getirme mücadelesi.

Bu mücadeleye zaman içinde savaş mı dersiniz? Ego yarışımı dersiniz? İntikam hırsı mı dersiniz?

Hangi başlığı uygun görürseniz. Çünkü bu durum çok değil bir süre sonra daha çirkin bir hale dönüştüğü için bu başlıklar masum kalacaktır, diye düşünüyorum.

Dominant kız annelerinin gün geçtikçe kızlarının evindeki söz hakları ve hakimiyeti o kadar hızla artıyor ki ister istemez derin kaygılar taşıyorum.

Evlatlarımızı birey değil de proje olarak görmeye devam edersek bu süratli frensiz gidişe tabi ki asla dur diyemeyiz.

Onları sağlıklı, verimli, farkındalıklı öğütler ile yetiştirip yeni hayatlarına yolcu etmek ve başları dara düştüğünde de destek veren ve huzurun veren bir anne olmak varken, neden egoist ve gözünü hırs bürümüş bir anne olmayı tercih ediyoruz.

Anlaşılması çok zor değil mi?

Aslında........

© Çocuk & Aile