We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ragbi: İngiltere’de Bir Öğrencinin Futbol Oynarken İcat Ettiği Spor Dalı

2 1 0
24.04.2022

Ragbi Nedir?

Ragbi 15’er kişilik iki takımın; 40’ar dakikalık iki devrede, oynadığı bir spordur. Bu 15 oyuncudan 8’i forvet ve 7’si ise bek pozisyonunda oynar.
Oval şekle sahip bir topla oynanır ve oyunun amacı, bu topu, karşı gol çizgisine taşıyarak, rakipten daha fazla gol sayısı kazanmaktır. Rugby’deki en önemli kural ileriye doğru pas verilememesidir. Sürekli yana doğru pas verilerek ilerlenebilir.

Ragbi Oyun Kuralları

Ragbi bir temas sporudur. Yani, rakip oyuncuyu kurallara uygun şekilde yakalayıp düşürerek topu almaya çalışabilirsiniz. Futbolda olduğu gibi maçın bir bir orta hakemi ve iki yan hakemi var.

Ragbi bilmeyenlerin bile ‘rugby’ dendiğinde aklına gelen, bir oyuncuyu yakalayıp deviren veya sahanın bir yerinde kümelenmiş ve küme haline birbirini iten oyuncular gelir. ‘Breakdown’ denen bu mücadeleler şu şekillerde meydana gelir.

Tackle

Topu elinde tutan oyuncuyu savunma takımı yakalayıp yere düşürebilir. Yere düşen oyuncunun düştüğü anda elindeki topu bırakması şarttır. Veya düşmeden arkadaşına pas olarak iletebilir veya yere sabit şekilde bırakabilir. Müdahale sırasında oyuncunun omuzundan yukarısına asla temas edilemez. Müdahale, topu elinde tutan oyuncunun omuzdan aşağısına kolları ile sarılmak şeklinde olur. Omuz vurarak, iterek veya çelme gibi ayak oyunlarıyla oyuncuyu devirmek kurallara aykırı. Ancak eller kullanılabilir. Müdahaleci oyuncu, rakip devrildikten sonra rakibi hemen bırakmak zorundadır.

Ruck

Ruck iki takımdan en az birer oyuncunun topu kapma mücadelesi sırasında oluşan itiş-kakıştır. İki rakip oyuncunun birbirine sarılıp itmesiyle bir ‘ruck’ oluştuğu anda topa artık elle dokunulamaz. Topun yerde olması lazım. Ruck oluşmadan hemen önce tek bir kez elle dokunma şansı vardır. Eğer geç kalırsa artık eline alamaz. ‘Ruck’lar genellikle bir ‘tackle’ı müteakip oluşur. Diğer oyuncular da ruck’a katılır. Oyuncular omuzlarını kiliteleyerek ruck’a katılır. Ancak........

© CNN Türk


Get it on Google Play