We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Plaj Hentbolu: Yaz aylarının yeni popüler spor branşı

1 0 0
31.05.2022

Plaj Hentbolu Nedir?

Plaj hentbolu, kumun üzerinde oynanan bir takım sporudur. Hentbolun aksine Spor salonları yerine doğal ya da yapay kum sahada, çıplak ayakla oynanmaktadır. Maçlar iki veya üç set halinde oynanır.

Plaj hentbolu ile ilgili ilk uluslararası resmi kurallar 2002 yılında düzenlenmiştir. İlk Avrupa Şampiyonası ise 2000 yılında oynanmıştır.

Plaj Hentbolu Oyun Kuralları

IHF Oyun Kuralları (1 Agustos 1997) Plaj Hentbolu oyun kurallarının çok önemli bir parçasıdır. Gerekli farklılık ve ayrıntılar aşağıdaki kurallarda verilmiştir. Plaj hentbolu ve turnuvaları erkek, kadın veya karışık takımlarla oynanabilir.

Kural 1 : Oyun Alanı

1:1 Oyun alanı, dikdörtgen biçiminde, 27 m uzunluğunda ve 12 m genişliğindedir. Bir oynama alanı ve iki kale alanından oluşur. Oyun Alanı'nın yüzeyi en az 40 cm derinliğinde bir kum tabakasından müteşekkildir. Oyun Alanı'nın çevresinde yaklaşık 3 m genişliğinde serbest bir alan bulunmalıdır.

1:2 Oyun Alanı'nın uzun kenarları "kenar çizgileri", "kısa kenarları","dış kale çizgileri" olarak adlandırılırlar. Kale dış kale çizgisinin tam ortasında bulunur ve 3 m genişliğinde ve 2 m yüksekliğindedir. Kale direkleri arasındaki çizgi "kale çizgisi" olarak adlandırılır ve kuma çizilir.

1:3........

© CNN Türk


Get it on Google Play