We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Futsal: Yıldız Futbolcuların Yetiştiği Spor Branşı

4 1 0
10.04.2022

Futsal Nedir?

Futsal, 1930’da Uruguay’da ortaya çıkan bir Spor dalıdır. Futbola benzese de kendine has kuralları bulunur. Oyun hem iç hem de dış mekanlarda, basketbol sahası büyüklüğünde olan kortlarda yan duvar kullanılmadan oynanır. Mini Futbol ya da Salon Futbolu şeklinde de isim alabilir. Güney Amerika’da ortaya çıkan bu spor, zamanla tüm kıtalarda popüler hale geldi. Pele, Zico, Bebeto, Ronaldo gibi dünyaca ünlü futbol oyuncuları, aynı zamanda futsal oynama becerilerine sahiptir. Brezilya, uzun yıllar boyunca bu sporun merkezi oldu. Oyun, günümüzde FIFA’nın himayesindedir ve Amerika’dan Avrupa’ya, Okyanusya’dan Karayipler’e kadar dünyanın pek çok yerinde oynanmaktadır.
Futsal Spor Branşının Genel Oyun Kuralları

*Futsal oynanış bakımından futbol, hentbol ve basketbolu andıran bir spor. Yalnızca kalecilerin ellerini kullanabildiği sporda oyuncu değiştirme ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Takımlar, sınırsız sayıda oyuncu değişikliği yapabiliyor. Oyundan çıkan oyuncu, yeniden oyuna girebiliyor.

*Futsal saha ölçüleri konusunda farklı alternatiflere sahip. Belirlenmiş net bir saha ölçüsü yerine en az ve en fazla aralıkları verilerek standarta yakın bir sistem belirlenmiş. Uluslararası maçlarda sahanın boyu en az 38 metre, en fazla 41 metre; eni ise en az 18 metre, en fazla 25 metre olarak belirlenmiştir. Futsal kale ölçüleri ise 3 metre genişlik ve 2 metre yüksekliğe sahip. Futsal kalesinde derinlik ise en 80 santimetre olmalı.........

© CNN Türk


Get it on Google Play