We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Eskrim: Kılıç Kullanma Sanatı

2 0 0
08.05.2022

Eskrim Nedir?

Kılıçla yapılan bir Spor dalı olan eskrim bir dövüş sanatıdır. Başlangıcı Orta Çağ’da kılıçla yapılan düellolara dayanmaktadır. Eskrim temelde 3 farklı silahla yapılır. Bu silahlar; flöre, epe ve kılıçtır.
Flöre: 1,1 metre uzunluğunda, ucunda küçük bir düğme ve çan bulunan ince bir silahtır. En fazla 500 gram ağırlığında olabilmektedir.

Epe: Flöreden daha keskin ve ağır bir silah olan epe de vuruşlar sadece silahın ucuyla olmakta ve giyside iz bırakmamaktadır.

Kılıç: Düz ve yassı bir silahtır. Sayı, ancak rakibin belden yukarısına kılıcın ucu veya yanıyla vurulması koşuluyla kazanılabilmektedir.

Eskrimin her spor dalında olduğu gibi özel giysileri vardır. Kılıçla yapılması sebebiyle başı koruyacak tel kafesten bir maske, vücudu koruyacak bir yelek, sağlam ketenden ya da branda bezinden yapılma ceket ve kılıcı kavramaya yardımcı olabilecek yumuşak eldivenler kullanılır.

Eskrim Branşının Oyun Atmosferi

Eskrim maçı bir şerit veya pistte gerçekleşir . Pist genişliği 1,2 ile 2 metre arasında ve yüksekliği 14 metre uzunluğunda olmalıdır. Orta noktanın her iki yanında iki metre, eskrimcilerin maçtan önce başladığı en-garde çizgileri adı verilen iki çizgi vardır. Ayrıca şeridin her iki ucunda, bir eskrimcinin şeritten çekilirken alandan çıkıp rakibe bir puan atmasına izin vermek için iki metrede iki uyarı çizgisi vardır.

Katılımcılar

Oyuna üç kişi katılıyor: iki eskrimci ve hakem. Hakem, şeridin yanında durur. Oyuncular başlangıçta birbirlerini selamlarlar. Selamlamanın ardından oyuncular, ön ayaklarını en-garde hattının arkasına, Folyo durumunda ise silahlarını sixte çizgisine koymaya hazırlanırken hakem “Engarde” diye seslenir ve bu da nöbet........

© CNN Türk


Get it on Google Play