We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çim Hokeyi: Dünya’da Futboldan Sonra En Popüler Açık Alan Takım Sporu

3 0 0
01.05.2022

Çim Hokeyi Nedir?

Çim hokeyi, erkeklerden ya da kadınlardan oluşan 11’er kişilik takımlar arasında oynanır. Oyunun amacı, sert ufak bir topu uçları kıvrak sopalarla karşı takımın kalesine sürmek ve gol atmaktır. 35’er dakikalık iki devre sonunda, en fazla gol atan takım maçı kazanır ve devre arasında kaleler değiştirilir. Bu branşta, güçten çok beceri ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla Çim Hokeyi branşı, bu özelliğiyle izleyicilere de seyir zevki sunmaktadır.

Çim Hokeyi Branşının Oyun Atmosferi

Oyuncular ve Ekipman

Her takım 11 oyuncudan oluşur. 1 kaleci ve 10 dış saha oyuncusu olarak ayrılmıştır. Dış saha oyuncuları, savunmacılar, orta sahalar ve saldırganlardan oluşur. Her pozisyonun görevi, takımın benimsediği dizilişe göre şekillenir. Kaleciler, takımlar için önemli birer oyuncudur.

Çim Hokeyi Saha Ölçüleri:

Çim Hokeyi oyun sahası diktörtgendir. Sahanın Uzunluğu 91.40 metredir, Sahanın genişliği 55.00 metre’dir. Futbol sahasının ölçüleriyle benzer sayılır.

Oyun alanını belirleyen çizgiler beyaz renkte olmalıdır. Tüm çizgiler 75mm genişliğindedir.

Çim Hokeyinde Bayrak Direkleri

Bayrakların Yüksekliği 1.20 ile 1.50 metre arasındadır. Sahanın her bir köşesine yerleştirilir. Tehlike arz etmemelidir. Genişlikte ve boyda 300 mm’yi aşmayan bayraklar olmalıdır.

Çim Hokeyinde Kaleler

Kalenin boyu 2.14........

© CNN Türk


Get it on Google Play