We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Badminton: İngiltere’nin Network Sporu

3 1 0
17.04.2022

Badminton Nedir?

Tüy top ya da badminton, raket ve bir tür tüylü topla oynanan tenis benzeri bir oyundur.

Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton, topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanan bir Spor dalıdır.

Badminton, kolayca öğrenilebilen, erkek ve kadın, 7 yaşından 77 yaşına kadar bütün yaş gruplarında insanların yapabildiği ender spor dallarından biridir. Tenis oyunları grubundan olması nedeniyle rakipler arasında bir net (file) bulunur. Dolayısıyla herkes kendine ayrılan sahada oynar, topu (tüy top) oldukça zararsızdır, böylece yaralanma veya sakatlanma riski en düşük etkinliklerdendir.

Badminton Oyun Kuralları

Raket: Badmintonda kullanılan raket, tenis raketinden daha hafif ve daha ince bir yapıdadır. Uzunluğu 68 santimetredir. Genişliği ise 23 santimetreyi aşmayan esas bölümlerden oluşur. Top, kaz tüyü ya da sentetik bir maddeden yapılmış olabilir.

Saha ve File Ölçüleri: Badminton sporunun kendine has, özel bir sahası vardır. Saha sınırları 4 santimetre kalınlığındaki çizgilerle belirlenmiştir. Tenis kortunda olduğu gibi, bu sahada da tekler ve çiftlerde saha ölçüleri farklılık göstermektedir. Teklerde sahanın genişliği 5,18 metre, uzunluğu ise 11 metre 88 santimetredir. Çiftlerde ise........

© CNN Türk


Get it on Google Play