We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Küresel ekonomide 'büyük ayrım'

3 1 0
27.02.2021

Kitaptaki; ” kıt kaynakların optimal dağılım ve paylaşımı” anlayış ve sistematiği, reel dünyanın acımasız konjonktür kasırgaları karşısında geçersiz kalınca, tahribatın derinlik ve yapısal karakteristikleri farklı şekilde ortaya çıkıyor; yoksul ülke ve kesimler, varlıklı olanlara göre daima daha derin ve kalıcı etkilenme girdabından kendilerini kurtaramıyorlar.

Son tahlilde, ”azınlıktaki varlıklı, daha zengin; kalabalık yoksul, daha fakir” hale geliyor, kriz; mevcut dengesizlik koşullarını “çoğunluk aleyhine” daha da bozucu etki dalgalarını tetiklemiş oluyor. Hal böyle olunca, zorlukla elde edilmiş mevzi kazanım ve iyileştirmeler kaybedildiği gibi, işlerin yeniden düzeltilmesi; kayıpların telafisi problemleri, katmerlenerek gündemde kalmayı sürdürüyor.

Bu duruma işaret edenler arasına, ”alacaklının jandarması” imajından; “akılcı ses” konumuna doğru kürek çeken Uluslararası Para Fonu (İMF)’ nin de, en azından söylem bazında katıldığını görüyoruz. Başkan Georgieva imzasıyla, G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Başkanları Toplantısı’nın hemen öncesinde paylaşılan yazı başlığı kayda değer: “ Büyük Ayrışmayı Önlemek; Küresel ekonomi İçin Yol Ayrımı”.

Normalleşme sürecinin ana çıpası-göstergesi olarak kabul edilen aşılar ile ilgili olarak yaşanan sıkıntı ve adaletsizlikler yüzünden,........

© CNN Türk


Get it on Google Play