We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sağlıklı ve mutlu olmanın, hastalanmamanın 9 altın kuralı

5 0 0
10.04.2019

Aslında basit değişikliklerle sağlığımıza kavuşabileceğimiz çok önemli altın değerinde 9 tane kuralımız var.

1-Uyku: Günde ortalama 8 saat düzenli ve kaliteli uyku; sağlık için en temel anahtarımız, zira sağlığa açılan kapı uyku ile başlar. Düzenli uyku vücudunuzda gün boyu maruz kaldığınız tüm zararlı maddeleri atmanızı sağlar, vücut kendini baştan aşağı yeniler ve tamir eder, zihniniz berraklaşır hafızanız güçlenir, cildiniz güzelleşir, bağışıklık sisteminiz güçlenir. Uyku nerdeyse bizim yaşam iksirimizdir.

2-Egzersiz yapın: Pahalı egzersiz dersleri almaya spor salonlarına kaydolmaya gerek yok, bol oksijenli açık hava yeterli. Açık havada dakikada 100-120 adım gibi hızlı tempo yürümek, bisiklete binmek, yüzmek en sağlıklı egzersizlerdir. Egzersiz yapmaya başladığınızda beyin ve kalp fonksiyonlarınız hızlanır, kendinizi çok daha mutlu enerjik ve zinde hissedersiniz. Bağışıklık sisteminiz, kemik ve eklemleriniz güçlenir. Egzersiz biyolojik yaşımızı gençleştiren bizim gençlik iksirimizdir. Artık en ideali olan haftada 5 gün 45 dk-1 saat açık hava egzersizlerimize başlama zamanımız gelmedi mi?

3-Toksinlerinizden kurtulun: Her gün binlerce kimyasal kanserojen madde ve elektromanyetik dalgalara maruz kalıyoruz. İçinde bulunduğumuz toksik ortam aslında birçok kronik hastalığı da beraberinde getiriyor. Gelin bu toksinlerden kurtulalım; işe kullandığımız temizlik malzemeleri, şampuan, cilt kremleri ve makyaj malzemelerinizden başlayın. Plastik şişede ve kimyasal madde içeren ürünleri kullanmamaya dikkat edin. Aslında en doğal ve sağlıklı cilt kremi Hindistan cevizi yağı olduğunu da hatırlatalım. Toksinlerin vücuttan atılması için su çok önemli bol bol su için. Ayda bir........

© CNN Türk