We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Akademik dünyada intihal savaşları mı başladı?

5 1 0
17.04.2019

Dijital dünyanın bilgiye erişimi kolaylaştırması ile birlikte bilgi kirliliğinin yayılmasının yanı sıra bilgi hırsızlığı da yapılma oranları arttı. Türk Dil Kurumu tarafından “aşırma” olarak tanımlanan intihal, düşünce ve emek hırsızlığı olarak tanımlanabilir. Yapılan çalışmaları kendi fikri, çalışması ya da ürünü gibi göstermeye çalışanların başkasının çalışmasına referans vermemesiyle karşılaşılabiliyor.

Dijitalin gelişmesi intihal oranlarını arttırsa da bunun önüne geçilmesi için yeni uygulamaları da beraberinde getiriyor. Herhangi bir makale yazıldığında bu programlardan kontrol ediliyor. Kaynak gösterilmeden alınan cümleler olduğunda, bu programlar sayesinde tespit edilebiliyor.

Başkasının yaptığı çalışmayı kendisinin gibi gösterip, imzasını atanların ortaya çıkartılmasında bugünlerde akademik camiada çok fazla gündeme gelmeye başladı. İntihalin önüne geçmek için alıntı sayıları kısıtlandı, çalışmaların özgün ve yeni bir bakış açısını sunması üzerinde daha çok duruluyor.

Özgün ve kaliteli bir çalışma ortaya çıkarmak için emeklerin sömürülmesinin aslında farklı şekilleri de olabiliyor. Bu kapsamda kendi emek vermediği çalışmaya akademik unvanının gücünü kullanarak ilk isim olarak yazdırılması da aslında irdelenmesi gereken konulardan biri.

Bilim şüpheciliği, sorgulamayı ve eleştirel bakış açısına sahip olmayı gerektiriyor. Aslında yapılan akademik çalışmaların teorik kuramlar arasında........

© CNN Türk