We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şu anki halin 12 yaşındaki halin ile karşı karşıya gelse ona ilk ne derdi?

5 0 0
13.04.2022

Bu filmlerden bir tanesi “The Adam Project” adını taşıyan, Ryan Reynolds’un oynadığı keyifli bir filmdi. Kendisini en son “Free Guy” filminde başrolde izlemiş, aynı bu filmde olduğu gibi o filmin sonrasında da farklı çağrışımlar içine girmiştim. Çünkü, bilimkurgu severlerin bir çoğunun bir dönem severek takip etmiş olabileceğine inandığım Westworld dizisindeki gibi bu filmde de dünyanın aslında kocaman bir oyun programı olduğu, bizlerin de o oyunu oynamaya önceden karar veren karakterler olduğumuz bize gösteriliyordu. Dolayısıyla da farklı bir açıdan bize karakterlerimiz için önceden yazılmış rollerimiz olduğunu, genelde o rolleri oynadığımızı, fakat eğer bir şekilde, zor da olsa, o repliklerden yani bizim için yazılmış olan standart rollerden dışarı çıkarsak karakterimizi özgürleştirebildiğimizi yeniden görüyorduk.

Oyunun bu “rolden uyanış” anının ardından da oyundaki karakter, oyunun gidişatını anlıyor, bilinen tüm sınırları aşabileceğine dair kendine olan güveni ile cesur adımlar atıyor ve de kendi replikleri ile senaryosunu kendisi yazmaya başlayabiliyordu. Sonrasında da zaten dünya, standart replikleri kabul etmeyerek daha iyisini yazabileceğine inanan karakter için, hem yazarlığının hem de oyunculuğunun ne denli mükemmel olduğunu gösterebildiği bir yere dönüşmeye başlıyordu. Bu sayede de karakterler, kendi gerçekliğinden dışarı çıkarak, her şeyi yeni baştan yaratabilme aşamasına geçebiliyor ve bir zamanlar içine sıkışmış olduğu bir dünyayı özgürlük dolu bir dünyaya dönüştürebiliyordu.

Bu durum ise aynı yıllar önce izlediğimiz Avatar filminde Neytiri’nin aşık olduğu Jake Sully karakterinin hangi dünyada ve de gerçeklikte nasıl ve kim olarak yaşamak istediğine kendi karar verebilişi gibi bir sonuca bizi ulaştırabiliyordu. Yani iki ayrı dünyanın varlığını, birinin diğerini yaratmakta olduğunu görebildiğimizde aslında bize bir seçim şansı da doğmuş oluyordu. Bundan sonrasında 7 gün 24 saattin karşılığı olan 168 saatten oluşan bir haftamızın, belli gereklilikleri (işe gitmek, uyumak, yemek yemek, araba kullanmak, duş almak, vb) yerine getirdikten sonra bize kalan zaman diliminde yaşamak veya bu yıllardır zaten çok iyi bildiğimiz döngüyü reddederek standart rolden dışarı çıkmak ve de oynadığımız karakteri özgürleştirmek.

Bu sırada Avatar demişken “The Adam Project”te gelecekten gelen Adam’ın aşık olduğu Laura karakterini canlandıran kişi de........

© CNN Türk


Get it on Google Play