We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mimozaların ardından “Adada Lavanta Günleri”

1 1 0
21.07.2022

Ada benim için o an başlar çünkü.
Martılar, dalgalar, vapurdaki sessiz insanlar adaya yanaşıp, ayağımı kıyıya değdirene kadar zihnimdeki hikayenin sessiz kahramanları olur.
Yol aldıkça vapurda oturduğum koltukta yanıma, karşıma denk gelen kişileri teker teker incelemeye başlarım. Onlar bunu bilmez ama adalı oluşları onların kıyafetinden, çantasından, bu kısacık seyahat içindeki hal ve tavrından belli olur. Vapur kıyıya yanaşırkenki rahatlıkları, bu kıyıya yüzlerce kez aynı böyle vapurla gelmiş oluşları yüzlerinden apaçık okunur.

Bilmiyorum siz de benim gibi misiniz..
Mesela adalı olmadığınız halde, orada bir eviniz aileniz olmadığı halde sanki çocukluğunuzu geçirdiğiniz mahallenize gelmişsiniz, hangi kapıyı çalsanız sofraya sizin için de bir tabak konuverecekmiş gibi hisseder misiniz..
Eski Türk filmlerindeki sıcaklığı, neşeyi, güveni Adanın çay bahçelerinden birindeki bir demli çayla beraber içer misiniz..
Önünden geçtiğiniz her evi hikayesini hiç bilmiyor da olsanız biliyor gibi hisseder, bahçesinden yola taşan çiçeklere sevgiyle dokunarak geçer misiniz..
Konuşur mu mesela sizinle de o eski panjurlu köşkler, süslü bahçeler, ön kapısında aile adının baş harfleri yazılı ferforjeler..

Bilmiyorum ki..

Ama işte benim için ada böyle bir yerdir, nostaljiktir.
Rüzgarının kokusu İstanbul gibi değildir daha hislidir.
İlkbaharda Aya Yorgi kilisesinde dilek dilemek için nadiren ama yılda bir de olsa düzenli olarak, eline makarasını alıp adaya gidenlerden değilimdir ama bisiklet kiralayıp, pedalların dönemediği yerlere kadar o ince sokaklarda turladığım zamanlarda adalı gibi hissetmişimdir.
Denk düşerse, “bir değişiklik olsun, bir ada havası alıp gelelim” diyerek her yaz bir kaç defa da olsa mutlaka gitmeyi ihmal etmeyenlerden değilimdir ama en son vapurla şehre geri dönmeden bir akşam vakti adadaki kalabalık dondurmacılardan birinde top top dondurmaları yemeye doyamadığım zaman çoktur.
Ben yaz geldi mi İstanbul’da duramayıp adadaki evine taşınan, yazları adasız İstanbul’u yaşayamayan, ada lafı bir cümlede geçti mi........

© CNN Türk


Get it on Google Play