We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Contemporary İstanbul’dan Baharı Karşılayan Fuar: “CI Bloom”

1 0 0
09.05.2022

Şimdi ise çoktan fuar haftasına girmiş durumdayız. Dolayısıyla benim de sizlerle basın toplantısında aldığım notları ve de fuar ile ilgili aklınızda kalmasının iyi olacağını düşündüğüm bilgileri paylaşma vakti gelmiş durumda..

Bu fuarla ilgili olarak sanırım ilk bilmeniz gereken şey, bu fuarın adı olan “CI Bloom”un ilhamını “Spring bloom” (ilkbahar çiçekleri) tabirinden alıyor oluşu. Yani kışın bitmesi ile beraber yazın habercisi olan ilkbahar, ilk hareketini bu dönemde göstermeye başlıyor. Çiçekler açıyor, ağaçlar yeşeriyor, doğa her gün biraz daha renklenip, tazelenip gençleşiyor.

Sizi bilmem ama ben hep bu son 2 yıllık pandemi sürecini upuzun bitmek bilmeyen bir kış gibi görüyordum, içinde yaz olan, bahar olan ancak ne yaparsa yapsın bir türlü kıştan çıkamayan farklı bir tür kış gibi. O nedenle de Ali Bey basın toplantısında “CI Bloom” der demez, o uzun kışın bitmesine artık gerçekten çok yaklaştığımızı düşünerek oturduğum yerde sessizce gülümsedim..

Gerçi bu 2 yıllık dönem ile ilgili olarak şu önemli bilgiyi de sizinle paylaşmam gerekiyor. Konuşmasının bir yerinde Güreli, “Pandemi sonrası, 2021 yılında Dünya sanat pazarında bir büyüme, genişleme var. Bu, 2021 yılında kendini gösterdi ve 2022’de çok daha ciddi rakamlarla devam edecek. Bu tablo bize bunu söylüyor..” diyerek bizimle bu süreçte gerçekleştirilen son iki fuarın başarılı rakamlarını paylaştı. “CI Bloom” adını taşıyan bu yeni fuarın bu dönemde gerçekleştirilmesinin en önemli nedenlerinden biri zaten bu; Contemporary İstanbul’un pandemi kaynaklı seyahat kısıtlamaları arasında gerçekleştirilen son iki edisyonunun Türkiye’deki sanat pazarının iki fuara da ev sahipliği yapacak kadar güçlendiğini dünyaya kanıtlamış oluşu.

Diğer bir yandan ise özellikle genç koleksiyonerlerin bu son dönemde çağdaş sanata olan ilgisi, Türkiye’deki sanat pazarının büyüdüğünün, geliştiğinin ve de çeşitlendiğinin oldukça güzel bir göstergesi. Şu bir gerçek ki bu fuar yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada da büyük ilgi uyandıran önemli bir fuar ve Akbank Yönetim Kurulu ve Contemporary İstanbul Danışma Üst Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in de söylediği gibi bu sayede hem Türkiye hem de........

© CNN Türk


Get it on Google Play