We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu seneki Artsweek sonrası akılda kalanlar..

2 0 0
25.09.2021

Hermes Trismegistus’un ilhamı ile yapılan eserler..

Ferda Art Platform’da Burcu Gökçek’in eserleri ile yeniden karşılaşınca yaz başını hatırladım. Aynı eserleri sanatçının kendi atölyesinde açık sergi yaptığı günlerde görmüştüm.

Tüm eserlerin hikayelerini ayrı ayrı dinlemiştim. Bana o günlerde özellikle pandemi döneminin kendisine getirdiği derin çağrışımlar sonrası içsel bir yolculuk yaşadığını bu sayede de farklı anı ve duygu durumlarını anlatan iç görülerini bir bir tuvale döktüğünü anlatmıştı. Hem eserler hem de hikayeleri pek çok duyguyu bana aynı anda yaşatmış, rüyalara yapılan bir tür seyahat gibiydi.

Yani bir kaç ay önceden görüp, anlamış ve sevmiş olarak yeniden karşılaştım Ferda Art Platform’da sergilenen eserlerle. Bu defa ise daha detaylı bir şekilde 13 parçalık ‘Meditasyon Serisi’ adını alan eserlerin hikayesini dinlemek istedim. Burcu bana aslında bu eserlerin yapıldığı anın enerjisini ölçen bir tür enerjimetre gibi çalıştığını, her birini meditatif bir sürecin ardından tuvale geçirmiş olduğunu söyledi.

Bir anlamda bazı duyguların içinde daha da derinleşmek istediği için kendi zihniyle beraber bir araştırmaya girmiş, sonra da kendi içinde yarattığı içsel yolculuğu bizlere aktarmış. Dolayısıyla da biricik bir anın yansıması olan bu eserler bir anlamda bir gerçeklikten başka bir gerçekliğe mesaj ve duygu taşıyan çizimlere dönüşmüş.

Açıkçası benim sanatçının atölyesinde ilk gördüğüm an önünden bir türlü ayrılamadığım favori bir eserim vardı ‘Healing / Şifa’ adını taşıyan bir eser. Tüm eserlerin önünde biraz durup bir sonraki esere belli bir sürenin ardından geçiş yaparken bu eserin önünden bir türlü ayrılamamıştım.

Hikayesini sorduğumda da bu resmin bir tür iyileştirme ritüelinin ardından ortaya çıktığını öğrenmiştim. Burcu bana “Kolektif bir yaranın tuval üzerinde şifalandırılması” gibi bir tanım kullanarak bu eserde bir sanatçı arkadaşının yarasını ele alması, ona bakması, içinde durması ve yarayla ilgilenerek onu şifalandırmasının anlatıldığını söylemişti.

Bu arada sanatçının yaratım sürecini destekleyen bakış açısı ise Hermes Trismegistus’un “Yukarıda ne varsa aşağıda da o var / İçeride ne varsa dışarıda da o var.” sözleri ile aynı kaynaktan geldiğini de söylemek gerekiyor. Çünkü Burcu Gökçek insanın kendini gerçekleştirme ve erginlenme sürecinin daha çok psiko-spiritüel yönüyle ilgilenen bir sanatçı.

Dolayısıyla da yaşam içerisindeki gözlemleri sanatsal çalışmalarında bambaşka........

© CNN Türk


Get it on Google Play