We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“İnstagram festival ülkesi”nden sessiz kaçış planı..

1 0 14
20.06.2022

Çünkü biz, her zaman ne yoksa onu şikayet etmeye alışkın olan bu devrin insanları, şimdi de sayısız etkinlik arasında hangi birine, nasıl, ne zaman, hangi sıra ile gideceğimizi şaşırdığımız günlerden geçiyoruz. Pandemi sonrası sürekli oyuna davet eden bu yeni dünya düzeni, bilmiyorum sizde de bende olduğu gibi aynı etkiyi yaratıyor mu? “Pandemide hayalini kurduğumuz şey bu muydu yoksa yolun bizi ulaştırdığı yer mi böyle bir şey oldu?” diye arada bir sizi de söylettiği oluyor mu?

Açıkçası ben Mayıs’ın ortalarından beridir yolculuk içinde yolculuk yaşayan, sürekli bu yolculuklara uyum göstermeye çalışan, bir yandan da davet edildiği sergi açılışlarına, gösterilere, kültür sanat etkinliklerine katılmaya çalışan bir haldeyim ve arada kendimi pandemide gündelik yaşantımız haline gelmiş olan o sakinliğin, dinginliğin peşinde koşarken yakalıyorum. Çünkü gittikçe artan bu tatlı koşturmacalar arasında bir yerden sonra kendi iç sesimi duymakta zorlanıyorum.

Sanırım, hem her şeye birden aynı anda yetişme hevesi hem de bir yandan layıkıyla kendine yetişme gereksinimi yapıyor bize bu hali. O zaman da insanın kendini merkeze alması ve rotayı yeniden bir hesaplaması gerekiyor. Çünkü en iyiler, en gerekliler, fiziken hızlıca ulaşılabilecekler, zaman farkı ile kıl payı kaçırılabilecekler gibi onlarca başlık arasından sürekli en doğru seçimi yapmak kolay değil. Bu eliminasyonun zamanla insanlara, işlere, isteklere, hayallere, düşüncelere, gerekliliklere, vazgeçilebilirliklere sirayet edecek oluşunu düşünmek ise hiç ama hiç kolay değil.

İlginç bir farkındalık hali bu. Artık kabul etmek gerekiyor, iletişim biçimimiz bütünüyle değişti.

Saniyede bir dokunuş ile günün her saatinde sorunsuz iniş yapabildiğimiz “instagram festival ülkesi” olduğu sürece çabasız sanal sevgi deneyimleme fırsatı her yerde. Size de öyle geliyor mu bilmiyorum ama sanırım sırf bu yüzden bile ilişkilerde daha tembeliz artık. Daha vurdumduymaz, daha duygusuz, daha unutkan, daha mükemmel beklentili ve zaman zaman da acı ama........

© CNN Türk


Get it on Google Play