We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ayva zamanı

3 0 0
15.02.2019

Botanik adı Cydonia Vulgaris olan ayva Romalılar için aşkın meyvesi olarak kabul edilirmiş. Eski Yunan'da da evlilik ve doğurganlığın simgesiymiş. Halk arasındaki inanışlara göre çok ayva yiyen hamilelerin bebekleri gamzeli doğar, kız çocukları da çok makbul sayılan ayva göbekli olurmuş. Anadolu'da da üstüne maniler, türküler yazılan bu meyveyi rüyada görmek bereket, başarı ve yolculuk anlamına gelirmiş.

Bu bereketli meyvenin anavatanı Türkiye ve İran olarak kabul edilir. Ayva yetiştirmek için çok özel hava ve toprak şartları gerekmiyor. Avrupa'nın birçok ülkesinde ayva yetişir ama Anadolu'da şekil ve lezzet olarak çok değişik cins ayva bulunur. Ayvanın en çok yetiştirildiği ülke Türkiye'dir. Dünyadaki ayvaların yüzde yetmişi Anadolu'dan gelir, en büyük hasat da Gevye'den.
Bu şifalı meyve başlıbaşına bir eczane sayılabilir. Yapraklarından yapılan çayı öksürüğe, nezleye iyi iyi gelir. Bol vitamin, antioksidan, kalsium içeriyor olması mideden göze, ciltten bağırsaklara fayda sağlar. Kanı temizlemesinden bulantıyı kesmesine kadar da bir çok marifetinden söz........

© CNN Türk