We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yatırım DAO’ları ve Örnekleri

2 0 0
20.05.2022
Bullekon Finans

Bu yazımızda Yatırım DAO’ları (Decentralized Autonomous Organization – Merkeziyetsiz Otonom Kuruluş) nedir, ve nasıl çalışır gibi konulara ve bazı örneklerine değineceğiz. Bir önceki yazımızda, genel bağlamda DAO’lar nedir, neden var, ve çalışma mekanizmalarından bahsetmiştik.

Hatırlatmak gerekirse, Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO) bir blok zincirinde yazılım kuralları tarafından yönetilen bir organizasyondur. En genel anlamda, bir DAO, insanların üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan para, hizmet veya mülk alışverişinde bulunmalarını sağlayan bir dizi akıllı sözleşmedir.

Şeffaflık, ölçeklenebilirlik, verimlilik, güvenlik ve gizlilik, DAO’ların Finans ve Ekonomi dünyasına getirebileceği inovasyonlardan sadece birkaç birkaçıdır.

Merkezi bir liderliği olmayan bir DAO’nun, birçok kullanım alanı vardır. Aracıların katılımı olmaksızın yatırım yapmak, bir proje yürütmek, hayır kurumu, bağış toplamak, ödünç almak ve NFT satın almak DAO’ların kullanım alanlarından sadece birkaçıdır. Örneğin, bir DAO dünyadaki herhangi birinden bağış alabilir ve üyeleri paranın nasıl harcanacağına karar verebilir. Bir dizi koşul yerine getirildiğinde otomatik olarak çalışan kod parçaları olan akıllı sözleşmeler, DAO’lar tarafından ekonomisini ve yönetimi organize etmek kullanılır. Bu akıllı sözleşmeler, DAO’nun düzenlemelerini oluşturur. DAO’ya katılan sahipler, DAO’yu yöneten akıllı sözleşmenin koşullarına uymak zorundadırlar.

DAO kendisini NFT’ler veya tokenlar kullanarak koordine eder. Bu yapılar nihayetinde sahiplerine oy verme gücü sağlar.

Yatırım DAO’ları

Yatırım DAO’ları yatırımcıların alım güçlerini bir DAO (Merkeziyetsiz Otonom Kuruluş) mekanizması ile birleştirip,........

© Bullekon


Get it on Google Play