We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Merkeziyetsiz Risk Sermayederciliği

2 0 0
18.06.2022
Bullekon Finans

Bu yazımızda merkeziyetsiz risk sermayederciliği nden bahsedeceğiz (Decentralized Venture Capital). Merkeziyetsiz risk sermayedercilik yatırımcılık modelini ilerde çokça duyacağız, o zaman gelin şimdiden ne olduklarına bir göz atalım. Bir önceki Yatırım DAO’ları hakkındaki yazımızı okumadıysanız, bu yazıya devam etmeden önce okunumanızı tavsiye ederim. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yazımıza katkılarından dolayı Sayın Can Kocagil’e teşekkür ederiz.

Bir Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO), blok zincirindeki yazılım kuralları tarafından yönetilen bir organizasyondur. En genel anlamda, bir DAO, üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan herkesin para, hizmet veya mal alışverişinde bulunmasına izin veren bir akıllı sözleşmeler koleksiyonudur. Şeffaflık, ölçeklenebilirlik, verimlilik, güvenlik ve gizlilik, DAO’ların en temel özelliklerinden sadece birkaçıdır.

Merkezi olmayan bir DAO’nun birçok kullanımı vardır; aracıların katılımı olmadan yatırım, proje yönetimi, hayırseverlik, bağış toplama, ödünç alma ve NFT satın alma DAO’nun kullanımlarından sadece birkaçıdır. Örneğin, bir DAO dünyadaki herhangi bir kişiden bağış alabilir ve üyeleri paranın nasıl harcanacağına karar verebilir. Bu yazımızda DAO’ların risk sermaye sektöründeki kullanım alanına değineceğiz.

Merkeziyetsiz Risk Sermayederciliği

Kısaca özetlemek gerekirse, merkeziyetsiz risk sermayederciliği kolektif bir banka hesabına ve kolektif bir şekilde sahip olmaya benziyor. Yatırımcıların alım güçlerini bir DAO (Merkeziyetsiz Otonom Kuruluş) mekanizması ile birleştirip, normalde bireysel şekilde ulaşamayacakları........

© Bullekon


Get it on Google Play