We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Launchpad Nedir ve Örnekleri

2 0 0
06.05.2022
Bullekon Finans

Bu yazımızda kripto launchpad nedir, neden var, nasıl problemler barındırır, coinlerin/tokenların ön satışları nasıl gerçekleşiyor, ve bazı launchpad’lerden örnekler gibi konulara değineceğiz. Bir önceki yazımızda, token ön arz/satış modellerinden, örneğin Initial Coin Offering (ICO – İlk Coin Arzı), Initial Exchange Offering (IEO – İlk Borsa Arzı) ve Initial Dex Offering (IDO – İlk Merkeziyetsiz Borsa Arzı) bahsetmiştik.

Blok zinciri ve kripto bazlı girişimler her geçen gün artıyor, ve her bir kripto projesi yatırımcılarını arıyor. Peki ya yatırımcılar? Onlar da proje arıyor. Peki öyleyse bu ikili nerede buluşmalı? Cevap kripto launchpad’i, kısaca launchpad.

Kripto Projelerinin ve Yatırımcıların Buluşma Noktası: Launchpad

Kripto projelerinin kendi tokenlarının daha bir borsada listelenmeden, ön satışını gerçekleştirdikleri yere Launchpad ya da IDO platformu denir. Bu sayede, yatırımcılar da gelecek vaad ettiğini düşündükleri projeleri daha bir borsada listelenmeden satın alma imkanı bulurlar. Bu da onların, proje tokenlarını olabilecek en düşük fiyatlardan alabilmelerine imkan verir. Unutmayın, başarılı projelere erken katılanlar her zaman en çok faydayı sağlayanlardır, çünkü onlar ödülü paylaştıkları gibi riski de paylaşırlar.

Bir Launchpad’in Hayat Döngüsü

Gelin bir launchpad’in hayat döngüsüne bakalım. Yeni doğan bir kripto projesi, arz edeceği tokenlarının ön satışını gerçekleştirmek için bir launchpad’a giriyor. Aynı zamanda, launchpad’in komitesinde olan yatırımcılar da bu projeleri kendi süzgeçlerinden geçirdikten sonra yatırım yapıp yapmama kararı alıyorlar. Launchpad platformları yatırımcıların yeni ve heyecan verici projelere yatırım yapabilmesi için bazı ön koşullar koyuyor. Bu koşullardan en temel olanı genellikle, platformun kendi tokenından belli bir miktar almak ve yine platform üstünde kilitlemek (stake etmek) olarak karşımıza çıkıyor.

Günün sonunda, projelerin başarısı arttıkça, bu başarı proje tokenlarının fiyatına yansıyor, ve yatırımcı kar elde ediyor.

Launchpad’lerde Yatırımcıların Karşılaştığı Sorunlar

........

© Bullekon


Get it on Google Play